Η γλύκα της πρώτης φοράς! (pics & vids)

Η Ουαλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με το γκολ του Ρόμπσον-Κανού στο 81′...

Η Ουαλία μετέχει για πρώτη φορά σε τελική φάση του Euro και στην πρεμιέρα της στον δεύτερο όμιλο πανηγύρισε την παρθενική της νίκη. Επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας, με την οποία αγωνίστηκε βασικός ο άσος του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ.

Στο 10′ η Ουαλία άνοιξε το σκορ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ. Η Σλοβακία «απάντησε» με τον Ντούντα στο 61′ ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια και ασίστ του Ρόμπερτ Μακ. Η Ουαλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με το γκολ του Ρόμπσον-Κανού στο 81′.

ΣΚΟΡΕΡ: 10′ Μπέιλ, 81′ Ρόμπσον-Κάνου – 61′ Ντούντα

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Νιλ Τέιλορ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Γκάντερ, Ντέιβιντ Έντουαρντς (69′ Λέντλεϊ), Ράμσεϊ (88′ Τζαζ Ρίτσαρντς), Τζο Άλεν, Τζόναθαν Γουίλιαμς (71′ Ρόμπσον-Κάνου), Μπέιλ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Σβέντο, Χροζόβσκι (60′ Ντούντα), Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ, Βάις (83′ Στοχ), Ντούρις (59′ Νέμετς).

Live…

Για να δείτε τα γκολ, τις αλλαγές και τις κάρτες του αγώνα πατήστε πάνω στο αντίστοιχο εικονίδιο.

-Ενδεκάδες:

Ουαλία: Γουόρντ, Τσέστερ, Α.Γουίλιαμς, Ντέιβις, Γκάντερ, Τέιλορ, Άλεν, Έντουαρντς, Ράμσεϊ, Τζ.Γουλίαμς, Μπέιλ

Σλοβακία: Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκέρτελ, Ντζούριτζα, Σβέντο, Χροσόφσκι, Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ, Βάις, Ντζούρις

-Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο παιχνίδι.

-Ξεκίνησε ο αγώνας.

-3′ Τρομερή ευκαιρία για την Σλοβακία! Ο Χάμσικ με εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε και τον Γουόρντ, πλάσαρε σε κενή εστία, όμως ο Μπεν Ντέιβις με καταπληκτικό τάκλιν απομάκρυνε σε κόρνερ.

slovakia-7′ Οι Σλοβάκοι πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

-10′ ΓΚΟΛ! Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ, ξεγελά τον Κοζάτσικ και η μπάλα στα δίχτυα. Η Ουαλία είναι μπροστά στο σκορ, 1-0!

wales2-Το γκολ του Μπέιλ:

-20′ Σουτ του Ράμσεϊ εκτός περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Κοζάτσικ.

-23′ Ο Κούτσκα δοκίμασε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γουόρντ η μπάλα.

-26′ Δεν έχουν βρει ακόμη τον τρόπο να αντιδράσουν οι Σλοβάκοι, αφού παρά το καλό τους ξεκίνημα μοιάζουν ακόμη σαστισμένοι από το γκολ της Ουαλίας.

-31′ Πρώτη κάρτα στο ματς, είναι για τον Χροσόβσκι και το επικίνδυνο τάκλιν επάνω στον Τζόναθαν Γουίλιαμς.

-35′ Οι Ουαλοί ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα στα τελευταία λεπτά.

-40′ Η Σλοβακία δυσκολεύεται πολύ στην δημιουργία φάσεων. Ο Χάμσικ σίγησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ Βάις και Μακ είναι εκτός πνεύματος αγώνα. Αποτέλεσμα ο φορ Ντούρις να μην έχει καμία απολύτως τροφοδότηση στην περιοχή.

-Τέλος ημιχρόνου. Ουαλία – Σλοβακία 1-0

wales4

-Οι Ουαλοί στη σέντρα, ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τις 11αδες που ξεκίνησαν.

wales5-50′ Κόρνερ για την Ουαλία.

-55′ Ο Μακ βγήκε ωραία στην πλάτη του Τέιλορ, έκανε το σουτ με το αριστερό στην κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο. Καλή στιγμή για την Σλοβακία, πρώτη καλή ενέργεια του Μακ στο παιχνίδι.

-57′ Γύρισμα του Άλεν από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Μπέιλ και ωραία επέμβαση του Κοζάτσικ στην δεξιά του γωνία! Κοντά στο 2-0 οι Ουαλοί.

-59′ Πρώτη αλλαγή για την Σλοβακία. Ο Νέμετς στη θέση του Ντούρις.

-60′ Και δεύτερη αλλαγή για τους Σλοβάκους. Φεύγει ο Χροσόβσκι, στη θέση του ο Ντούντα.

-61′ ΓΚΟΛ! Ο Μακ από δεξιά γύρισε στον Ντούντα, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκοράρει και ισοφαρίζει για την Σλοβακία σε 1-1!

slovakia2-Το γκολ της Σλοβακίας:

-69′ Πρώτη αλλαγή για την Ουαλία. Ο Λέντλεϊ στο ματς αντί του Έντουαρντς.

-71′ Δεύτερη αλλαγή για την Ουαλία. Ο Ρόμπσον-Κανού αντικαθιστά τον Τζόναθαν Γουίλιαμς.

-73′ Χαμένη ευκαιρία για την Ουαλία. Ο Ρόμπσον-Κανού από δεξιά βρήκε ολομόναχο του τον Ράμσεϊ στην μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε άουτ!

-78′ Κίτρινη κάρτα στον Μακ για φάουλ στον Άλεν.

-80′ Κίτρινη κάρτα στον Βάις για κράτημα στον Ράμσεϊ.

-81′ ΓΚΟΛ! Από προσπάθεια του Ράμσεϊ η μπάλα θα φτάσει στον Ρόμπσον-Κανού, που με το αριστερό θα νικήσει τον Κοζάτσικ για το 2-1 της Ουαλίας.

wales6-83′ Κίτρινη κάρτα στον Κούτσκα για κράτημα στον Μπέιλ.

-Το γκολ της Ουαλίας για το 2-1

-83′ Κλείνει τις αλλαγές η Σλοβακία. Έξω ο Βάις, στο ματς ο Στοχ.

-86′ Δοκάρι για τη Σλοβακία σε κεφαλιά του Νέμετς!

-88′ Τρίτη αλλαγή για την Ουαλία. Ο Ράμσεϊ φεύγει από το ματς, ο Ρίτσαρντς στην θέση του.

-92′ Κίτρινη κάρτα στον Σκρτελ για επικίνδυνο τάκλιν στον Ντέιβις.