Πικέ, ο λυτρωτής! (video&pics)

Είδε τον… Τσεχ με τα μάτια της, την μπάλα να πηγαίνει μία φορά στο δοκάρι και τους Τσέχους να την απειλούν τρεις φορές μέσα σε επτά λεπτά, αλλά στο τέλος τα κατάφερε!

Η Ισπανία, αν και… φλύαρη κατά διαστήματα, κυριάρχησε απέναντι στην Τσεχία, σπατάλησε, όμως, ένα σωρό ευκαιρίες, για να λυτρωθεί, τελικά, από τον Πικέ, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’!

Ο αμυντικός της Μπαρσελόνα πήρε την ασίστ του συμπαίκτη του στους «μπλαουγκράνα», Ινιέστα και με κεφαλιά, χάρισε τη νίκη με σκορ 1-0 στους «φούριας ρόχας», που άρχισαν νικηφόρα την υπεράσπιση του στέμματός τους.

CYTAVISION - Live Sports

Με… οδηγό τον Τσεχ, το «πούλμαν» της Τσεχίας άντεξε στην πίεση της Ισπανίας από το 15′ και μετά. Παρά το δυνατό ξεκίνημα, οι Τσέχοι υποχώρησαν γρήγορα στο μισό γήπεδο και… έμειναν εκεί σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση την τελευταία φάση του 45λέπτου, με το σουτ του Νέτσιντ, όμως, να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον Ντε Χέα.

Οι «φούριας ρόχας», από την άλλη, ήταν εκείνοι που επέβαλλαν τον -γνωστό- ρυθμό τους, έχοντας τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά όποτε σταματούσαν τη… φλυαρία, έπεφταν πάνω στον απίθανο Πετρ Τσεχ!

Ο γκολκίπερ της Άρσεναλ είπε δύο μεγαλοπρεπέστατα «όχι» στον Μοράτα, στην εξ επαφής προβολή του στο 16′ και στο σουτ που δοκίμασε από δεξιά στο 28′, ενώ την ίδια… απάντηση είχε ο «γερόλυκος» πορτιέρο και στον διαγώνιο «κεραυνό» του Ζόρντι Άλμπα στο 39′, αλλά και στο κοντινό πλασέ του Σίλβα δευτερόλεπτα μετά!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν να απορείς πώς γίνεται να παραμένει το 0-0… Από το πρώτο δευτερόλεπτο, μέχρι και το φινάλε, η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη, με την ομάδα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε να μπαίνει δυνατά και στο 46′ να έχει δοκάρι, από κακή απομάκρυνση του Χούμπνικ, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή «ρίζα»! Στη συνέχεια της φάσης οι Τσέχοι απομάκρυναν πριν σκοράρει ο Ράμος, για να «ξυπνήσουν» και αυτοί, απειλώντας τρεις φορές τους Ίβηρες στο διάστημα 57′-65′!

Οι Ισπανοί «απάντησαν» στο 70′ και στο 73′, με τον Χούμπνικ να σώζει την τελευταία στιγμή και τον Σίλβα να σουτάρει λίγο έξω αντίστοιχα, για να φτάσουμε στη φάση του 87’. Ο Ινιέστα, έκανε μία σέντρα… λουκούμι από αριστερά, ο Πικέ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσεχ να μην μπορεί αυτήν τη φορά να κάνει κάτι και την μπάλα να στρογγυλοκάθεται στα δίχτυα του, για το 1-0 των πρωταθλητών Ευρώπης, σκορ που διατήρησαν ως το τέλος, παίρνοντας, έστω και με την ψυχή στο στόμα, τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα.

8′ Όπως καταλαβαίνετε, δεν έχουμε κάτι σημαντικό στο ματς και ενώ συμπληρώσαμε 8 λεπτά παιχνιδιού. Πιο δραστήρια, πάντως, η Τσεχία.

15′ Κακό ματς, βαρετό ποδόσφαιρο από την Ισπανία.

16′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Εξ επαφής προβολή του Μοράτα έπειτα από γύρισμα του Σίλβα, αποκρούει ο Τσεχ!

27′ Έπεσε πάλι ο ρυθμός. Η Ισπανία έχει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά οι Τσέχοι κλείνουν καλά τους χώρους.

28′ Καλή στιγμή για την Ισπανία. Ωραία κίνηση του Μοράτα από δεξιά, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Τσεχ! Ήταν οφσάιντ, πάντως, ο Ισπανός επιθετικός, αλλά η σημαία του βοηθού έμεινε κάτω.

35′ Πολύ φλύαρη η Ισπανία. Η Τσεχία, από την άλλη, έχει στήσει… πούλμαν μπροστά από τον Τσεχ. Δεν έχει περάσει ούτε τη σέντρα από το 15′ και μετά και ενώ φτάσαμε στο 40′.

40′ Δύο μαζεμένες ευκαιρίες για τους Ισπανούς, με τον Τσεχ να λέει ΞΑΝΑ «όχι»!

Ανίκητος ο γκολκίπερ της Άρσεναλ!

45′ Πρώτη καλή στιγμή για την Τσεχία! Ένα σουτ του Νέτσιντ, ο Ντε Χέα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

45′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου, στο 0-0 οι δύο ομάδες.

46′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ισπανία! Γύρισμα του Μοράτα, ο Χούμπνικ έβαλε το πόδι του για να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Τσεχ!

47′ Στη συνέχεια ο Ράμος λίγο ήθελε να σκοράρει, απομάκρυναν οι αμυντικοί!

57′ Μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία! Εκτέλεση φάουλ, μόνος του ο Χούμπνικ κάνει την προβολή, δεν ήταν δυνατή, ωστόσο, εύκολα ο Ντε Χέα.

60′ Σουτ του Ινιέστα, στην αγκαλιά του Τσεχ η μπάλα.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Λιμπέρσκι.

62′ Αλλαγή για την Ισπανία. Έξω ο Μοράτα, μέσα ο «γερόλυκος» της Ισπανίας, Αντούριθ, στην πρώτη του συμμετοχή, στα 35 του, σε μεγάλη διοργάνωση!

65′ «Τρικυμία στην άμυνα της Ισπανίας, δύο πολύ καλές στιγμές για την Τσεχία στην ίδια φάση! Σέντρα του Κρέιτσι από δεξιά, γίνεται μια κεφαλιά, διώχνει ο Φάμπρεγας σωτήρια πάνω στη γραμμή! Νέα επικίνδυνη σέντρα, απομακρύνει ο Ράμος!

70′ Αλλαγή για την Ισπανία. Στη θέση του Φάμπρεγας ο Αλκάνταρα.

70′ Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Χούμπνικ έσωσε την τελευταία στιγμή την Τσεχία, πριν σκοράρει ο Ζόρντι Άλμπα!

73′ Και νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία! Σε φάση που θύμισε… Μπαρσελόνα, ο Σίλβα πήρε την μπάλα, έκανε μία ωραία προσποίηση και το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

75′ Πρώτη αλλαγή για την Τσεχία, στη θέση του Νέτσιντ ο Λάφατα.

82′ Αλλαγή για την Ισπανία. Πέδρο αντί Νολίτο.

86′ Αλλαγή για την Τσεχία. Σούραλ αντί Γκεμπρέ Σελασιέ. Ο Ινιέστα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πικέ πήδηξε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Λυτρώνει την Ισπανία ο κεντρικός της αμυντικός, που τρία λεπτά πριν το φινάλε την βάζει μπροστά στο σκορ.

87′ ΓΚΟΛ για την Ισπανία!

88′ Αλλαγή για την Τσεχία. Παβέλκα αντί Ροζίτσκι.

Συμπληρώθηκαν τα 90′! Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Τσεχία! Ο Νταρίντα έπιασε τη… φωτοβολίδα μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε με τις γροθιές.

90’+3 Τέλος στην αναμέτρηση! Η Ισπανία αγχώθηκε, αλλά λυτρώθηκε στο 87ο λεπτό από την κεφαλιά του Ζεράρ Πικέ. Νίκη με 1-0 για τους Φούριας Ρόχας κόντρα στην αξιόμαχη Τσεχία.

ΙΣΠΑΝIΑ (ΒΙΘEΝΤΕ ΝΤΕΛ ΜΠΟΣΚΕ): Ντε Χέα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Ζόρντι Αλμπα, Χουανφράν, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Φάμπρεγας, Σίλβα, Νολίτο, Μοράτα.

ΤΣΕΧIΑ (ΠΑΒΕΛ ΒΡΜΠΑ): Τσεχ, Χούμπνικ, Σίβοκ, Κανταράμπκ, Γκέμπρε-Σελασιέ, Λιμπέρσκι, Πλασίλ, Ροζίτσκι, Νέτσιντ, Νταρίντα, Κρέιτσι.

Πατήστε πάνω στο παιχνίδι που βρίσκεται σε εξέλιξη για να δείτε όλες τις σημαντικές λεπτομέρειες.