Βάλτε τα… Μοράτα για ύπνο!

Εύκολο βράδυ είχε η Ισπανία ενάντια στην Τουρκία , καθώς νίκησε με 3-0 έχοντας πρωταγωνιστή τον Μοράτα, ο οποίος σκόραρε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του.

Η ομάδα του Ντελ Μπόσκε μετά και το σημερινό τρίποντο βρίσκεται στην θέση του «οδηγού» του τέταρτου γκρουπ και έχει κλειδώσει και μαθηματικά την πρόκριση της, για τη φάση των «16» έχοντας έξι βαθμούς και ένα αγώνα ακόμα με την Κροατία.

Πατώντας «γκάζι» για μόλις 7 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η «φούρια ρόχα» κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη επί της Τουρκίας , κάνοντας τόσο επίδειξη δύναμης εν όψει της συνέχειας, όσο και συντήρηση δυνάμεων, αφού το δεύτερο ημίχρονο είχε ρυθμό προπόνησης.

CYTAVISION - Live Sports

Έπειτα από νωχελικό ξεκίνημα, η Ισπανία φόρτσαρε με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου και κατάφερε μέχρι το 37’ να διαμορφώσει το 2-0 με τα γκολ των Μοράτα και Νολίτο με τον δεύτερο να έχει και την ασίστ στο πρώτο γκολ και να εξασφαλίσει την υπερπολύτιμη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος πέτυχε μόλις στο 48’ το 3-0 και έπειτα κατέβασε ταχύτητα, θέλοντας να ξεκουράσει παίκτες (Σίλβα, Φάμπρεγας), κάνοντας ουσιαστικά… πλάκα στην Τουρκία, που από την πλευρά της εμφανίστηκε το ίδιο προβληματική και ασύνδετη όσο το ματς της πρεμιέρας με την Κροατία και μοιραία κοιτά κατάματα τον αποκλεισμό, έχοντας δύο ήττες χωρίς μάλιστα να έχει πετύχει γκολ.

Έτσι, η Ισπανία είναι στους «16» και πλέον το ματς με την Κροατία έχει ενδιαφέρον μόνο για την πρώτη θέση του ομίλου.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα

2′ Κίτρινη κάρτα στον Ράμος.

6′ Σουτ του Μοράτα, απόκρουσε σε κόρνερ ο Μπαμπατζάν.

11′ Δοκάρι για την Ισπανία απο πόδι Τούρκου αμυντικού θα περάσει σε κόρνερ. Ο Πικέ θα πιάσει την κεφαλία όμως η μπάλα περνάει εκτός.

24′ Πρώτη τελική για την Τουρκία, σουτ του Τσαλχάνογλου θα περάσει αουτ.

27′ Εκτέλεση φαούλ απο τον Τσαλχάνογλου, η μαπάλα θα περάσει εκτός.

29′ Σουτ απο τον Νολίτο, λίγο εξω.

34′ ΓΚΟΛ ο Μοράτα απο την μπαλία του Νολίτο θα πιάσει δυνατή κεφαλία και θα σημειώσει το 1-0.

37′ ΓΚΟΛ ο Νολίτο αυτή τη φορά θα στείλει την μπάλα στα δίκτυα και θα κανει το 2-0. Λάθος απομάκρυνση απο τον Τοπάλ.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Οζάν Τουφάν.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. στο 2-0 ο αγώνας.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για τον Τερίμ. Ο Νουρί Σαχίν στη θέση του Τσαλχάνογλου.

48′ ΓΚΟΛ, υπέροχο τέρμα για την Ισπανία, έκρυψαν την μπάλα οι Ισπανοί και ο τελικός αποδέκτης Μοράτα θα γράψει εύκολα το 3-0.

52′ Ο Γιλμάζ θα χάσει καλή ευκαίρια για τους Τούρκους, σουτ λίγο έξω.

60′ Σουτ του Σίλβα εντός περιοχής, θα αποκρούσει ο Τούρκος τερματοφύλακας σε κόρνερ.

62′ Αλλαγή για την Τουρκία. Σαχάν αντί Οζιάκουπ.

64′ Αλλαγή και για την Ισπανία. Εκτός ο Σίλβα, μέσα ο Σοριάνο.

68′ Δυνατό σουτ του Σοριάνο με το αριστερό, σε κόρνερ θα διώξει ο Μπαμπατζάν.

71′ Αλλαγές για Τουρκία και Ισπανία, Μάλι αντί Ινάν και Φάμπρεγκας εκτός , στη θέση του ο Κόκε.

81′ Τελευταία αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Άλμπα, μέσα ο Αθπιλικουέτα.

Τέλος αγώνα. εύκολα η Ισπανία νίκησε 3-0.

ΓΗΠΕΔΟ: Αλιάντς Ριβιέρα, Νίκαια

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Χουανφράν, Ζόρντι Αλμπα (81′ Αθπιλικουέτα), Μπουσκέτς, Φάμπρεγας (70′ Κόκε), Ινιέστα, Σίλβα (64′ Μπρούνο), Νολίτο, Μοράτα

Τουρκία (Φατίχ Τερίμ): Μπαμπακάν, Ερκίν, Χακάν Μπαλτά, Ινάν (70′ Μάλι), Γκιονούλ, Τοπάλ, Τουφάν, Τσαλχάνογλου (46′ Σαχίν), Οζιακούπ (62′ Σαχάν), Αρντά Τουράν, Μπουράκ Γιλμάζ.