Φουλ για τους «16» η Ουγγαρία! (pics&vids)

Κλείνει το μάτι στους «16» του Euro η Ουγγαρία! Ισοφαρίζοντας την Ισλανδία στο 88′ σε 1-1 (με αυτογκόλ) παρέμεινε στην κορυφή του έκτου ομίλου του Euro κρατώντας την πρόκριση στα χέρια της.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς χωρίς την παραμικρή διάθεση να πάρουν ρίσκο, πατώντας στο γεγονός ότι πήραν καλό αποτέλεσμα στην πρώτη αγωνιστική. Οι Ούγγροι ήταν στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς, με το 3-0 επί της Αυστρίας και η Ισλανδία έμεινε όρθια από την αναμέτρηση με την Πορτογαλία (1-1).

Η ομάδα του Στορκ είχε την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα, αλλά είχε φλύαρη υπεροχή και λίγες επικίνδυνες επιθέσεις στα αντίπαλα καρέ, όπως και οι τυπικά γηπεδούχοι και για να υπάρξει καλή στιγμή στον αγώνα έπρεπε να περάσουν δέκα λεπτά, όταν ο Μπόντβαρσον έπιασε δυνατή κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Κίραλι.

Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο μέρος του ματς και η Ουγγαρία ήταν ελαφρώς ανώτερη στο πρώτο μισάωρο, αλλά το τα υπόλοιπα 15 λεπτά άνηκαν στην Ισλανδία, που ναι μεν είχε λίγες στιγμές στα πρώτα 45′, αλλά όλες ήταν καλές. Αντιθέτως, οι τελικές της αντιπάλου της δεν την ανησύχησαν. Ο Γκούντμουσον λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 31′, όμως νικήθηκε από τον έμπειρο Κίραλι σε τετ-τετ.

Το καλό που έκανε σε αυτή τη φάση ο 40χρονος πορτιέρο το ακύρωσε με την κακή αντίδραση που είχε μετά. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια, έγινε διεκδικήσιμη και Ο Γκούναρσον ανετράπη από τον Κάνταρ μέσα στην περιοχή. Ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε, 1-0.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η Ισλανδία περίμενε οχυρωμένη στην άμυνα της Ουγγαρία που είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας συντριπτικά υπέρ της, αλλά όχι και καλές στιγμές. Όσο κυλούσε ο χρόνος από τα μέσα του ημιχρόνου και μετά, η Ουγγαρία ανέβαζε ταχύτητα, αλλά δυσκολευόταν να πατήσει την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει καλή ευκαιρία, δείχνοντας βραχυκυκλωμένη.

Κάποια δυνατά σουτ έξω από την περιοχή, ένα φάουλ του Ντζούτζακ (66′) ήταν οι στιγμές που άξιζαν να σημειωθούν στο… μπλοκάκι. Ο Στορκ ανακάτεψε την τράπουλα στα μέσα του δεύτερου μέρους, αναζητώντας κάποιον άσσο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ουγγαρία πίεσε πολύ, η Ισλανδία συνέχισε με την ίδια τακτική, αλλά με λιγότερες δυνάμεις και λιγότερη ψυχραιμία. Δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα και η Ουγγαρία «φλέρταρε» με το γκολ, χωρίς πάντως να έχει κάποια μεγάλη στιγμή. Όμως είχε γείρει το γήπεδο.

LIVE…

1′ Αρχίσε το ματς.icehun35′ Η Ουγγαρία είναι πιο επικίνδυνη στα πρώτα λεπτά.

9′ Κεφαλιά του Μπεντβαρσόν από το ημικύκλιο, η μπάλα άουτ.

14′ Κεφαλιά του Πρίσκιν, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ Η Ουγγαρία σταδιακά γίνεται πιο επικίνδυνη, αλλά και η Ισλανδία δείχνει ικανή να απειλήσει στην αντεπίθεση.

18′ Σουτ του Τζούτζακ, ο Χάλντορσον απέκρουσε σε κόρνερ.

31′ Τετ α τετ ο Γκούντμουντσον από κλέψιμο σε αμυντικό, αλλά ο Κίραϊ απέκρουσε με τα πόδιαicehun734′ Ο Κλάινχαϊσλερ από πλάγια θέση στην περιοχή σούταρε, αλλά αστόχησε.

39′ Ο Σίγκουρτσον κερδίζει πέναλτι.

40′ ΓΚΟΛ για την Ισλανδία (Σίγκουρτσον): Ο Σίγκουρτσον εκτέλεσε στην αριστερή γωνία του Κίραϊ και σκόραρε.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Γκούντμουντσον.

45′ Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Ισλανδία – Ουγγαρία 1-0Stats

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

50′ Σουτ του Κλάινχαϊσλερ, η μπάλα άουτ.

57′ Ανάποδο ψαλίδι του Μπιάρνασον, η μπάλα άουτ.

59′ Νέο σουτ του Κλάινχαϊσλερ, η μπάλα άουτ.

60′ Αφύλακτος ο Σίγκουρτσον, έκανε την κεφαλιά άουτ.icehun11

65′ Ο Χάλφρεντσον στη θέση του Γκούναρσον.

66′ Μακρινό σουτ του Τζούζακ, μπλόκαρε ο γκολκίπερ.

67′ Οι Μπέντε και Νίκολιτς στις θέσεις των Πρίσκιν και Στίμπερ.

69′ Ο Φινμπόγκασον στη θέση του Μπέντβαρσον.

72′ Αδύναμο σουτ του Μπέντε, ασταθής επέμβαση του Χάλντορσον.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Φινμπόγκασον.

76′ Εκτέλεση φάουλ του Τζούτζακ, μπλόκαρε ο Χάλντορσον.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Σάιβαρσον.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Κάνταρ.

84′ Ο Σίγκτορσον βγήκε, ο Γκούντιονσεν μπήκε.

84′ Ο Σάλαϊ στη θέση του Γιούχας.

88′ ΓΚΟΛ για την Ουγγαρία (Σάιβαρσον, αυτ.): Μετά από ωραίο συνδυασμό των Ούγγρων, ο Νίκολιτς μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα τη μπάλα, πέρασε από δύο παίκτες, όμως ο Σάιβαρσον στην προσπάθεια να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

91′ Κίτρινη κάρτα στον Νάγκι.

95′ Ο Σίγκουρτσον εκτέλεσε στο τείχος, η μπάλα στρώθηκε στον Γκούντιονσεν και η μπάλα αφού κόντραρε, κατέληξε λίγο άουτ.

Τέλος του αγώνα. Ισλανδία – Ουγγαρία 1-1

Ενδεκάδες:

Ισλανδία: Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Σίγουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Μπιάρναασον, Γκούναρσον, Σίγουρντσον, Γκούντμουνσον, Μπόντβαρσον, Σίγκθορσον

Ουγγαρία: Κίραλι, Λανγκ, Κούζμιτς, Γιούχαζ, Κάνταρ, Κλέινχεϊσλερ, Γκέρα, Νάγκι, Στίμπερ, Τζούτζακ, Πρίσκιν

Πατήστε πάνω στο γραφικό με το όνομα του αγώνα, για τα ανάλογα στατιστικά.