Μία ισοπαλία όλο… ζάχαρη για τη Γαλλία και την Ελβετία!

Η ολοκλήρωση του α' γκρουπ βρήκε τη Γαλλία με εφτά πόντους στο τσεπάκι της και την Ελβετία με τέσσερις, ενώ η Αλβανία που κέρδισε με 1-0 τη Ρουμανία στο άλλο ματς του ομίλου, θα περιμένει να μάθει αν θα περάσει κι αυτή στην επόμενη φάση από τους συνδυασμούς αποτελεσμάτων των υπολοίπων ομίλων...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ισοπαλία μεν, γλυκιά δε για τη Γαλλία και την Ελβετία, οι οποίες εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο «Πιέρ Μορουά» της Λιλ και κατέκτησαν την 1η και τη 2η θέση αντίστοιχα στον α’ όμιλο του Euro 2016.

Η ολοκλήρωση του α’ γκρουπ βρήκε τη Γαλλία με εφτά πόντους στο τσεπάκι της και την Ελβετία με τέσσερις, ενώ η Αλβανία που κέρδισε με 1-0 τη Ρουμανία στο άλλο ματς του ομίλου, θα περιμένει να μάθει αν θα περάσει κι αυτή στην επόμενη φάση από τους συνδυασμούς αποτελεσμάτων των υπολοίπων ομίλων. Επί συνοπτικού, η Ελβετία είναι η δεύτερη ομάδα του Α΄ ομίλου που εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση για τους «16» του EURO, μετά το σημερινό 0-0 με τη Γαλλία.

CYTAVISION - Live Sports

Οι «τρικολόρ» που είχαν εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τη συνέχεια της διοργάνωσης από το προηγούμενο ματς παρότι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, είχαν τρία δοκάρια και γενικά στάθηκαν άτυχοι απέναντι στους Ελβετούς, οι οποίοι πρόσεξαν περισσότερο τα νώτα τους και δεν απείλησαν επιθετικά.

Η ομάδα του Πέτροβιτς είχε και την τύχη με το μέρος της (δύο δοκάρια είχαν οι Γάλλοι στο πρώτο ημίχρονο κι ένα στο δεύτερο) και τελικά με το βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 5, δύο λιγότερους από την «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης που έκλεισε την πρώτη φάση με 7.

Η Γαλλία ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, είχε δύο δοκάρια και τον Πογκμπά σε μεγάλη βραδιά. Ο άσος της Γιουβέντους είχε μεγάλη διάθεση, από εκείνον ξεκινούσαν όλες σχεδόν οι επιθετικές προσπάθειες των «τρικολόρ», ενώ στα πρώτα 17 λεπτά του ματς στάθηκε άτυχος σε τρεις περιπτώσεις για να σκοράρει.

Στις δύο από αυτές η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, στην πρώτη μετά την απόκρουση του Ζόμερ χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη μετά το δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στην τρίτη από πλάγια θέση στην περιοχή έπιασε το αριστερό βολέ κι ενώ ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει ο Ζόμερ έκανε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Η εικόνα του ματς δεν ήταν πολύ διαφορετική στην επανάληψη. Η Γαλλία… έψαξε περισσότερο το γκολ, είχε και τρίτο δοκάρι με τον Παγιέ, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, ενώ η Ελβετία συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και πήρε αυτό που ήθελε.

ΓΗΠΕΔΟ: «Πιέρ Μορουά», Λιλ

ΣΚΟΡΕΡ: – / –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ραμί, Κοσιελνί

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: – / –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ, Σερ, Τζουρού, Ρ. Ροδρίγκεθ, Γ. Τζάκα, Μπεχράμι, Τζεμαϊλί, Σακιρί (79′ Φερνάντες), Μεχμέντι (86′ Λανγκ), Εμπολό (74′ Σεφέροβιτς).

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Καμπαΐγ, Μ. Σισοκό, Πογκμπά, Κομάν (63′ Παγιέ), Γκριζμάν (77′ Ματουιντί), Ζινιάκ.

LIVE… LIVE!

1′ Ενάρξη αγώνα.

8′ Ο Τζουρού από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει για την Ελβετία και ο Πογκμπά απομάκρυνε.

11′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ (Πογκμπά): Ο Γάλλος άσος έπιασε κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Ζόμερ ακούμπησε με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι!

13′ O Πογκμπά από πλάγια επιχείρησε επικίνδυνο βολέ, όμως, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

17′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ (Πογκμπά): Ο άσος της Γιουβέντους από πολύ μακριά με σουτ-βολίδα, τράντεξε το οριζόντιο δοκάρι.

20′ Σουτ του Μεχμέντι για την Ελβετία, η μπάλα πέρασε άουτ.

24′ Ο Ραμί πήγε να κάνει ένα ψαλιδάκι, αλλά βρήκε στο κεφάλι τον Μεχμέντι και πήρε κάρτα.

45′ + 1 Τέλος πρώτου μέρους.

46′ ‘Εναρξη δευτέρου μέρους.

53′ Σουτ του Ζινιάκ για την Γαλλία, ο Ζόμερ δεν ανησυχεί καθόλου.

54′ Τρομερό! Έσκασε η μπάλα στο ματς της Ελβετίας με την Γαλλία. Σε μονομαχία του Γκριεζμάν με τον Μπεχράμι. Την πάτησε ο δεύτερος.

55′ Μεγάλη φάση για την Γαλλία με σουτ του Γκριζμάν που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ζόμερ!

76′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ (Παγιέ): Σουτ – κεραυνός στην κίνηση από τον Γάλλο εξτρέμ μετά από σέντρα από τα δεξιά του Σισοκό και τρίτο δοκάρι.

80′ Σουτ του Παγίετ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

90′ + 2 Τέλος αναμέτρησης.