Η… αρκούδα όρθωσε ανάστημα και είπε ό(Χ)ι! (pics & vid)

Μετά το 1-1, η Ουαλία είναι στην πρώτη θέση του β’ ομίλου...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Χάρις σε γκολ του Μπερεζούλτσκι στις καθυστερήσεις, η Ρωσία πήρε τη μπουκιά από το στόμα της Αγγλίας και έσωσε την παρτίδα στο 1-0 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Ρόι Χόντσον στο 73’ με απευθείας φάουλ του Ντάιερ.

Αγγλία και Ρωσία λοιπόν εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Βελοντρόμ της Μασσαλίας, σε ένα χορταστικό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, δοκάρια, αρκετές χαμένες ευκαιρίες και ασφαλώς την εμφάνιση του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου που λέει πως δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος ή αν θέλετε το φαβορί. Μηδέν νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες μετράει η Αγγλία στην έναρξη της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ  με το γκολ στις καθυστερήσεις, η Ρωσία ισοφάρισε και δεν άφησε την Αγγλία να νικήσει σε πρεμιέρα Euro.

Με 10 ευκαιρίες (οι 5 στην εστία) στο πρώτο 45λεπτο είναι απορίας άξιο πώς η Αγγλία δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι κυριότερες φάσεις των Άγγλων: Στο 7’ ο Ακινφέεφ έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Λαλάνα, στο 9’ ο Κέιν δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του στην κεφαλιά-πάσα του Στέρλινγκ, στο 12’ η κεφαλιά του άσο της Σίτι σταμάτησε στον Ακινφέεφ, στο 22’ ο Λαλάνα σούταρε άστοχα, στο 24’ ο Στέρλινγκ καθυστέρησε και τον ο Σμόλνικοφ, στο 34’ ο Ακινφέεφ έδιωξε με γροθιές το πολύ καλό σουτ του Ρούνεϊ και στο 41’ η σέντρα-σουτ του Ρόουζ ήταν επικίνδυνη αλλά απομακρύνθηκε από τον Ακινφέεφ.

Σε όλο αυτό το διάστημα η Ρωσία περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο (με άμυνα ψηλά «εκβιάζοντας» τους Άγγλους για οφσάιντ) ενώ είχε μόλις μία παρουσία στα αγγλικά καρέ, με την κεφαλιά του Ιγκνασέβιτς στο 17’ (μπλόκαρε ο Χαρτ).

Στην «επανάληψη» το ματς ήταν διαφορετικό, με την Ρωσία να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και στο 63’ να φτάνει κοντά στο γκολ, όταν το σουτ του Σμολόφ έφυγε μόλις άουτ. Η Αγγλία είχε πέσει σε λήθαργο και ο Χότσον δεν έκανε ούτε αλλαγή για να βοηθήσει την ομάδα του.

Παρόλα αυτά η Αγγλία είχε δοκάρι στο 70’ με τον Ρούνεϊ (σούταρε και ο Ακινφέεφ βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο) και λίγο αργότερα (73’) έφτασε στο 1-0 με το φάουλ του Ντάιερ. Κι ενώ οι Άγγλοι ετοιμάζονταν να… σπάσουν την κατάρα της πρεμιέρας, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπερεζούλτσκι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1! Η Ρωσία «έκλεψε» τον βαθμό μόλις με την δεύτερη τελική της σε όλο το ματς!

Μετά το 1-1, η Ουαλία είναι στην πρώτη θέση του β’ ομίλου.

Η βαθμολογία

1.Ουαλία 3

2.Αγγλία 1

3.Ρωσία 1

4.Σλοβακία 0

LIVE… LIVE!

1′ Έναρξη αγώνα.

3′ Οι Άγγλοι στην επίθεση στα πρώτα λεπτά.

3′ Σουτ του Άλι, η μπάλα άουτ.

5′ Σέντρα του Στέρλινγκ από πλάγια θέση, έβγαλαν οι αμυντικοί.

7′ Ο Γουόκερ πάσαρε στον Λαλάνα, αυτός σούταρε αλλά ο Ακινφέεβ απέκρουσε!

9′ Κεφαλιά του Άλι, ο Κέιν δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

12′ Πιέζει η Αγγλία για το γκολ.

14′ Σουτ του Κέιν από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.

17′ Κεφαλιά του Ιγκνασέβιτς, μπλόκαρε ο Χαρτ.

20′ Η Αγγλία είναι ανώτερη και μπαίνει στην περιοχή της Ρωσίας.

22′ Ο Λαλάνα εντός περιοχής σούταρε, η μπάλα συρτά άουτ.

24′ Ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή και πριν σουτάρει, τον πρόλαβε με τάκλιν ο Σμόλνικοβ.

26′ Η Ρωσία ισορρόπησε κάπως τον έλεγχο της μπάλας.

31′ Το παιχνίδι έχει πιο αργό ρυθμό, σε σύγκριση με το πρώτο 20λεπτο.

33′ Ο Ρούνεϊ έκανε την πάσα χαμηλά στη μεσαία γραμμή στην πλάτη της άμυνας προς τον Ντέλε Άλι, αλλά αυτός έχασε το κοντρόλ, με παρέμβαση αμυντικού.

35′ Σουτ του Ρούνεϊ από το ημικύκλιο, απέκρουσε ο Ακινφέεβ με γροθιές.

37′ Η Αγγλία εντείνει ξανά την πίεση της.

42′ O Ρόουζ σούταρε διαγώνια εκτός περιοχής, αλλά ο Άλι δεν κινήθηκε προς τη μπάλα.

43′ Σέντρα του Ρόουζ από αριστερά, αλλά ξανά οι Στέρλινγκ και Άλι δεν κινήθηκαν προς τη μπάλα.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47′ Δεν έχουν κάνει αλλαγές οι δύο προπονητές.

50′ Η Ρωσία έχει την μπάλα στα πρώτα λεπτά.

53′ Ο Στέρλινγκ πήρε τη μπάλα σε πλάγια θέση στην περιοχή, αλλά έχασε το κοντρόλ.

55′ Εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, απ’ ευθείας άουτ.

59′ Κεφαλιά σκαστή προς την εστία του Χαρτ από τον Ντάιερ, απέκρουσε ο γκολκίπερ.

60′ Κεφαλιά από τον Μπερεζούτσκι, η μπάλα άουτ.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ.

63′ Φαλτσαριστό σουτ του Σμόλοβ, η μπάλα λίγο άουτ.

67′ Επιτίθεται η Αγγλία στα τελευταία λεπτά.

70′ Η Ρωσία σε θέση επίθεσης, αλλά χωρίς να είναι επικίνδυνη.

71′ ΔΟΚΑΡΙ: Η μπάλα στρώθηκε στον Ρούνεϊ στο πέναλτι, ο Ακινφέεβ απέκρουσε χαμηλά και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Σένικοβ.

73′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Ντάιερ εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο και με εντυπωσιακή εκτέλεση, σκόραρε.

77′ Ο Σιρόκοβ στη θέση του Γκολοβίν.

78′ Ο Γουίλσιρ στη θέση του Ρούνεϊ.

79′ Μακρινό σουτ του Λαλάνα, η μπάλα άουτ.

80′ Ο Γκλουσάκοβ στη θέση του Νόιστεντερ.

85′ Ο Μαμάεβ στη θέση του Σμόλοβ.

82′ Η Αγγλία δείχνει να ελέγχει το ρυθμό.

84′ Εκτέλεση φάουλ από τον Κέιν, η μπάλα άουτ.

87′ O Μίλνερ στη θέση του Στέρλινγκ.

88′ Τελευταίες προσπάθειες των Ρώσων να διεκδικήσουν την ισοφάριση.

90′ Συμπληρώθηκαν τα 90′, 3′ οι καθυστερήσεις.

91′ Σέντρα από τον Κοκόριν, ο Σμόλινγκ πρόλαβε τον Σιρόκοβ.

90′ + 2 ΓΚΟΛ 1-1: Σέντρα του Ζενίκοβ από αριστερά, κεφαλιά του Μπερεζούλτσκι στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα με ψηλοκρεμαστή τροχιά κατέληξε στα δίχτυα.

90’ + 3 Κακή έξοδος του Χαρτ, παρά λίγο να τη χάσει και τελευταία στιγμή την απομάκρυνε σε πλάγιο.

90’ + 3 Τέλος παιχνιδιού.

Σκόρερ: 73′ Ντάιερ / 90′ + 2 Μπερεζούτσκι.

Κίτρινες: 62′ Κέϊχιλ / 72′ Σένικοβ.

Αποβολές: – / -.

Γήπεδο: «Βελοντρόμ», Μασσαλία.

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία).

Αγγλία 4-2-3-1 (Ρόι Χόντσον): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ (78′ Γουίλσιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ (87′ Μίλνερ), Κέιν.

Ρωσία 4-2-3-1 (Λεονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Σμόλνικοβ, Ιγκνασέβιτς, Αλ. Μπερεζούτσκι, Σένικοβ, Νόιστεντερ (80′ Γκλουσάκοβ), Γκολοβίν (77′ Σιρόκοβ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85′ Μαμάεβ), Κοκόριν, Τζιούμπα.

Για να δείτε τα γκολ, τις αλλαγές και τις κάρτες του αγώνα πατήστε πάνω στο αντίστοιχο εικονίδιο.