Οι Μαγυάροι επέστρεψαν με… θόρυβο (vids)

Η Ουγγαρία επικράτησε 2-0 του... φαβορί και η Αυστρία ψάχνεται

Η Ουγγαρία είδε το δοκάρι να σταματά τον Αλάμπα, μόλις στα 30 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, βρήκε τον ευατό της και με γκολ του Σαλάι στο 62′ και του Στίμπερ στο 88′ πήρε τη νίκη κόντρα στους Αυστριακούς, με 2-0.

Οι Αυστριακοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Αλάμπα, είχαν καλές στιγμές με τον άσο της Μπάγερν να είναι ο κινητήριος μοχλός, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Ο Κίραλι όταν χρειάστηκε ήταν εκεί, ενώ από την άλλη πλευρά οι Ούγγροι είχαν στο μυαλό τους πως θα μείνουν καλά κλεισμένοι και εάν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν κάποια κόντρα. Έτσι και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

CYTAVISION - Live Sports

Στο δεύτερο, το μοτίβο δεν άλλαξε. Αυτό που άλλαξε ήταν το σκορ. Οι Αυστριακοί, σχεδόν μόνιμα, στην επίθεση, όμως ο Σαλάι ήταν αυτός που πανηγύρισε στο 62′, ανοίγοντας το σκορ για τους Ούγγρους. Τα πράγματα για την άμυνά τους, έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όμως οι κόντρες ακόμα πιο… θανατηφόρες. Σε μια από αυτές, ο Στίμπερ στο 88′ πλάσαρε τον Άλμερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αυστρία (Μαρσέλ Κόλερ): Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Φουκς, Αρναούτοβιτς, Αλάμπα, Γιουνούζοβιτς, Χάρνικ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Κλάιν, Γιάνκο.

Ουγγαρία (Μπερντ Στορκ): Κίραλι, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Ντζούντζακ, Νάγκι, Σαλάι, Γκέρα, Νέμεθ, Κλάινχαϊσλερ, Γκούζμικς.