Τα πάντα-όλα για τις ματσάρες του Τσάμπιονς Λιγκ (videos)

Σπουδαία παιχνίδια διεξήχθηκαν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην Ιταλία το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ της Νάπολι και της Παρί εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ως ματς για… γερά νεύρα, ενώ η Τότεναμ πέτυχε την ανατροπή με τον Κέιν. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα κράτησε απόσταση ασφαλείας από την Ίντερ, παρά το γεγονός πως δέχθηκε το γκολ της ισοπαλίας.

Πιο κάτω μπορείτε να δείτε τα σκορ, τους σκόρερ και τα γκολ.

Α’ Όμιλος

Μονακό-Κλαμπ Μπριζ 0-4 (12′, 17′ Βανάκεν, 24′ Γουέσλεϊ, 85 Βόρμερ)

Η Μπριζ μετρά 4 βαθμούς μετά τον αποψινό θρίαμβο στο πριγκιπάτο (4-0), αλλά οι Βέλγοι μόνο θεωρητικά μπορούν να απειλήσουν το δίδυμο της κορυφής.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 2-0 (33′ Σαούλ, 80′ Γκριεζμάν)

Η Ατλέτικο σταμάτησε το αήττητο της Ντόρτμουντ στον 1ο όμιλο και έφτασε τους Βεστφαλούς στην πρώτη θέση, στους 9 βαθμούς.

Βαθμολογία: Ντόρτμουντ 9, Ατλέτικο 9, Κλαμπ Μπριζ 4, Μονακό 1.

Β’ Όμιλος

Στο 2ο όμιλο, η Τότεναμ έμεινε ζωντανή με επική ανατροπή απέναντι στην Αϊντχόφεν, που βρέθηκε να προηγείται στο Wembley μόλις από το 2ο λεπτό και κρατούσε το προβάδισμα ως το 78ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ισοφάρισε ο Χάρι Κέιν, ενώ στο 89΄ ο κορυφαίος παίκτης των «πετεινών» πέτυχε και το γκολ της νίκης, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ίντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, επιτρέπει στην ομάδα του Ποκετίνο να ελπίζει για τη δεύτερη θέση.

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1 (87′ Ικάρντι / 83′ Μαλκόν)

Τότεναμ-Αϊντχόφεν 2-1 (78′, 89′ Κέιν / 2′ Ντε Τζογκ)

Βαθμολογία: Μπαρτσελόνα 10, Ίντερ 7, Τότεναμ 4, Αϊντχόφεν 1.

Γ’ Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 2-0 (22′, 29′ Πάφκοφ)

Ο Ερυθρός Αστέρας δημιούργησε τη μεγαλύτερη έκπληξη στο εφετινό Champions League, τουλάχιστον έως τώρα. Οι Σέρβοι νίκησαν 2-0 τη Λίβερπουλ στο «Ράικο Μίτιτς» με ισάριθμα τέρματα του Μίλαν Πάνκοβ.

Νάπολι-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (62′ Ινσίνιε / 45’+2 Μπερνάτ)

Η ισοπαλία της Νάπολι με την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σαν Πάολο», σε συνδυασμό με την ήττα της Λίβερπουλ στο Βελιγράδι, έκανε… σταυρόλεξο για πολύ δυνατούς λύτες τον 3ο όμιλο του Champions League, μιας και οι τέσσερις ομάδες που μετέχουν σ΄ αυτόν βρίσκονται πια στη διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά έσωσαν ένα βαθμό με το πέναλτι του Ινσίνιε.

Βαθμολογία: Νάπολι 6, Λίβερπουλ 6, Παρί 5, Ερυθρός Αστέρας 4.

Δ’ Όμιλος

Πιο ξεκάθαρα είναι από σήμερα τα πράγματα στον 4ο όμιλο, αφού οι νίκες των Πόρτο και Σάλκε έκριναν, ουσιαστικά, τη μοίρα του γκρουπ.

Σάλκε-Γαλατάσαραϊ 2-0 (4′ Μπουργκσαλερ, 57′ Μαρκ)

Πόρτο-Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1 (2′ Ερέρα, 42′ Μαρέγα, 67′ Kορόνα, 90’+3 Οτάβιο / 59′ Φαρφάν)

Βαθμολογία: Πόρτο 10, Σάλκε 8, Γαλατάσαραϊ 4, Λοκομοτίβ 0.