«Γαλαζοκίτρινα»… (Χ)ασμουρητά στο Παρκ Χολ (pics & vid)

Δεν επετεύχθη ο στόχος των πρωταθλητών στην πρεμιέρα τους στο Τσάμπιονς Λιγκ...

ΤΩΝ ΓΙΩΡΓΟΥ ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Στο 0-0 έμεινε ο ΑΠΟΕΛ ενάντια στην Νιου Σεντς στην Ουαλία για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ σε ένα αγώνα με λιγοστές ευκαιρίες, χαμηλής ποιότητας θέαμα και με τους γαλαζοκίτρινους να μοιάζουν ανήμποροι να πάρουν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Το προβάδισμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο ανήκει τον ΑΠΟΕΛ, καθώς κράτησε την εστία του απαραβίαστη και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να σκοράρει, καλείται να κερδίσει την Νιου Σεντς στο ΓΣΠ την ερχόμενη εβδομάδα.

Χωρίς εκπλήξεις στην εντεκάδα άρχισε τον αγώνα στην Ουαλία ο ΑΠΟΕΛ. Ο Τόμας Κρίστιανσεν εμπιστεύτηκε τους ίδιους έντεκα που αγωνίστηκαν στον φιλικό αγώνα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό καθώς οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε σταθερά θέλοντας να επιβάλλει σταδιακά τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι, όμως ως πρώτιστο σκοπό όπως φάνηκε από την αρχή ήταν να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Με την πάροδο του χρόνου στο πρώτο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι παίζοντας περισσότερο με κοντινές πάσες και υπομονετικό ποδόσφαιρο προσπαθούσαν να βρουν ρήγματα στην άμυνα των Ουαλών.

Πιο κινητικοί από πλευράς ΑΠΟΕΛ ήταν οι Βάντερ και Εφραίμ που αγωνίζονταν στα άκρα και προσπαθούσαν με μπαλιές να βρουν τον Σωτηριού εντός περιοχής. Με τον ίδιο κακό ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να κοντέψει με αξιώσεις στην περιοχή της Νιου Σεντς, χωρίς όμως να έρχεται το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Από την άλλη οι Ουαλοί δεν απείλησαν την εστία του Βάντερμαν καθώς περισσότερη βαρύτητα έδωσαν στο αφήσουν την εστία τους απαραβίαστη. Πιο καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ ήταν στο 70’ όταν ο Σωτηρίου έδωσε κοντινή πάσα εντός περιοχής στον Ντε Βινσέντι όμως ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ Τόμας Κρίστιανσεν βλέποντας πώς η ομάδα του δεν κατάφερνε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα προχώρησε σε αλλαγές , αποσύροντας αρχικά τον Βινίσιους του οποίου τη θέση πήρε ο νεοαποκτηθείς Ορλάντι ο οποίος έχει περισσότερες οργανωτικές και επιθετικές αρετές.

Η δεύτερη κίνηση του Δανού τεχνικού ήταν να αντικαταστήσει λίγο αργότερα τον Εφραίμ, με τον Αλωνεύτη, θέλοντας να δώσει φρεσκάδα στα άκρα της ομάδας αλλά και να ξεκουράσει τον πρώτο. Παρά τις αλλαγές όμως που πραγματοποίησε ο ΑΠΟΕΛ η εικόνα του κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και ο αγώνας κυλούσε προς το «Χ» το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα.

Το μοναδικό «νέο» πρόσωπο

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, βλέποντας την ομάδα του να είναι καλύτερη, αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό, αποφάσισε στο 71ο λεπτό να ρίξει στον αγώνα τον Αντρέα Ορλάντι στη θέση του (καλού) Βινίσιους. Έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, πλην όμως το πολυπόθητο τέρμα δεν ήλθε ποτέ. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έγινε ο πρώτος από τους ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν στην καλοκαιρινή μετεγγραφική περίοδο που πραγματοποίησε χθες επίσημο ντεμπούτο. Οι υπόλοιποι ήταν θεατές.

Νιου Σεντς (Κρεγκ Χάρισον): Π. Χάρισον, Μάριοτ, Μπάκερ, Ρόλινσον, Πράις, Ράουτλετζ, Μπρόμπελ (73’ Ουίλιαμς), Μούλαν, Σιέσλεβιτς (89’ Πάρι), Κίνγκλι, Έντουαρτς (36’ Σίαργκιαντ).

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Βάντερ, Εφραίμ (82’ Αλωνεύτης), Μοράις, Βινίσιους (70’ Ορλάντι), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου.