Aθλητικά NέαΈγραψε Ιστορία η Μπεσίκτας (video)

Έγραψε Ιστορία η Μπεσίκτας (video)

Τη σοβαρή δουλειά την είχε κάνει στις 4 πρώτες αγωνιστικές. Τον γάιδαρο τον είχε φάει, έμενε μόνο η ουρά. Η Μπεσίκτας όχι μόνο διατήρησε το φετινό της αήττητο, αλλά κατάφερε να εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στους «16» του Champions League μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Το 1-1 ήταν αρκετό για την ομάδα του Σενόλ Γκιουνές, αποτέλεσμα που δεν… χάλασε και την Πόρτο, που είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα των Τούρκων, οι «δράκοι» αιφνιδίασαν όταν με μία καταπληκτική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Φελίπε βρέθηκε σε θέση βολής και κεραυνοβόλησε τον Φαμπρίσιο για το 0-1 (29′).Το γκολ φαίνεται ότι ξύπνησε τους «μαυραετούς» που ανέβασαν την πίεση τους κι έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση. Ο Τσενκ Τοσούν με υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά και πάσα «πάρε – βάλε» έβγαλε προ κενής εστίας τον Ταλίσκα που δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει και να βάλει φωτιά στις εξέδρες (41′, 1-1).

Παρότι βολευόταν και με την ισοπαλία, η Μπεσίκτας κυνήγησε με πάθος την νίκη και ήταν η ομάδα που άξιζε περισσότερο το τρίποντο. Το δοκάρι αρνήθηκε το 2-1 σε βολίδα του Μπάμπελ (58′), ενώ ο Ζοσέ Σα έβγαλε με υπερένταση νέα εκπληκτικό σουτ του Κουαρέσμα τέσσερα λεπτά αργότερα. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως, όλοι άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι το 1-1 δεν χαλάσει κανέναν. Η Μπεσίκτας κράτησε άνετα το σκορ μέχρι τέλους και θα ταξιδέψει για τουρισμό την τελευταία αγωνιστική στη Λειψία