Aθλητικά NέαΣτα ημιτελικά του Κυπέλλου η Γκλάντμπαχ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ πέρασε νικηφόρα (2-1) από το Αμβούργο του Κυριάκου Παπαδόπουλου και έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, μετά την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Για λογαριασμό των γηπεδούχων, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε βασικός με την φανέλα της νέας του ομάδας και παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Το πρώτο 45λεπτο πέρασε χωρίς να υπάρχει σκορ, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς.

Στο 53′ ο Στιντλ έκανε το 0-1 για την Γκλάντμπαχ από τα 11 βήματα, ενώ 8 λετπά αργότερα ο Ράφαελ ευστόχησε κι αυτός από την λευκή βούλα, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Γουντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Γκλάντμπαχ πέρασε στους «4» του γερμανικού Κυπέλλου, εκεί όπου ήδη έχει προκριθεί η Άιντραχτ Φρανκφούρτης.