Ώρα στέψης; Μπα…

Παράταση πήρε για ακόμα μία αγωνιστική (τουλάχιστον) η μαθηματική κατάκτηση του τίτλου στη Γερμανία από τη Μπάγερν. Κι αυτό διότι η Ντόρτμουντ «καθάρισε» εύκολα 3-0 το Αμβούργο και παρέμεινε στο -7 από τους Βαυαρούς.

Ο Κρίστιαν Πούλσιτς ήταν αυτός που στο 38’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-0, χάρη στο γκολ του Άντριαν Ράμος στο 44’. Λϊγο μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο τερματοφύλακας Ρενέ Άντλερ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ράμος στο 86’ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους Βεστφαλούς.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή 15/4

Ανόβερο – Γκλάντμπαχ 2-0 (49’ Αντόν, 60’ Ζόμπιχ)

Σάββατο 16/4

Άουγκσμπουργκ – Στουτγκάρδη 1-0 (36’ Φινμπόγκασον)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-0 (70’ Καμπλ, 76’ Μπραντ, 90’ Μπελαράμπι)

Ντάρμσταντ – Ίνγκολσταντ 2-0 (51’ Ράους, 85’ Βάγκνερ)

Χόφενχαϊμ – Χέρτα Βερολίνου 2-1 (33’ Σερ, 85’ Ουτ – 26’ Σταρκ)

Βέρντερ Βρέμης – Βόλφσμπουργκ 3-2 (32’ πεν. Πιζάρο, 65΄Μπάρτελς, 83’ Γιαταμπαρέ – 36’ Γκιλαβογκί, 87’ Ντοστ)

Μπάγερν – Σάλκε 3-0 (54′, 65′ Λεβαντόφσκι, 74′ Βιδάλ)