Νέα σφαλιάρα για Ντόρτμουντ! (video)

Δεν μπορεί να σηκώσει με τίποτα κεφάλι η Ντόρτμουντ! Για ακόμη μια φορά οι Βεστφαλοί παρουσίασαν κακή εικόνα και είδαν την Στουτγκάρδη να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 στη «Mercedes Benz Arena».

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ακολό εκμεταλλεύτηκε την γκάφα των Μπαρτρά-Μπουρκί κι άνοιξε το σκορ για τους Σουηβούς, που αγωνίζονταν χωρίς τον τραυματία Δώνη. Οι παίκτες του Μπος χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να ξεπεράσουν το «σοκ» και στη συνέχεια πίεσαν αρκετά. Στο φινάλε του ημιχρόνου κατάφεραν να απαντήσουν με τον Φίλιπ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το χαμένο πέναλτι του Σίρλε κι έκανε το 1-1 (45+3’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Ζαγκαντού, καθώς όπως ανέφερε η Bild ο διεθνής στόπερ αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Λίγο μετά την σέντρα, ο Μπρέκαλο έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους (51’), που έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς νωρίτερα. Απ’ την πλευρά τους, οι Βεστφαλοί παρότι καίγονταν δεν μπόρεσαν να αγχώσουν ιδιαίτερα την άμυνα του Τσίλερ.

Έτσι, η Ντόρτμουντ έμεινε για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη (4ήττες-1ισοπαλία) και η Μπάγερν εφόσον κερδίσει την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο θα ξεφύγει στο +9. Μεγάλη ανάσα για την Στουτγκάρδη που πλέον βρίσκεται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.