Aθλητικά NέαΓλίτωσε την Ντόρτμουντ ο Καγκάβα! (video)

Γλίτωσε την Ντόρτμουντ ο Καγκάβα! (video)

«Κόλλησε» στην έδρα της Χέρτα η Ντόρτμουντ! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους χάρη σε γκολ του Σέλκε, στο οποίο φέρει ευθύνη και ο Παπασταθόπουλος, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με τον Καγκάβα αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν το πολυπόθητο γκολ στο φινάλε.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν διάθεση να ρισκάρουν. Η Ντόρτμουντ έμοιαζε ακίνδυνη επιθετικά ελέω και της απουσίας του Ομπαμεγιάνγκ, με τους παίκτες της Χέρτα να ψάχνουν την… καλή φάση στην κόντρα αλλά να μην την βρίσκουν σε κανένα σημείο του πρώτου 45λεπτου.

Με την επανέναρξη, όμως, ο Σέλκε έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Λάζαρο, φάση στην οποία φέρει ευθύνη και ο Παπασταθόπουλος καθώς δεν έκανε σωστό υπολογισμό της μπάλας. Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον, ρυθμό και φάσεις με την Ντόρτμουντ να βρίσκει το τέρμα της ισοφάρισης με τον Καγκάβα στο 71′ και να πιέζει στη συνέχεια για το γκολ της νίκης. Δεν το βρήκε, όμως, σε καμία περίπτωση και έμεινε στο 1-1, δίνοντας την ευκαιρία στους διώκτες της να την προσπεράσουν στη βαθμολογία.