Aθλητικά NέαΆλμα παραμονής από την Μάιντς

Άλμα παραμονής από την Μάιντς

Η Λειψία βρίσκεται σε κρίση και αυτό φάνηκε και στο Μάιντς. Οι γηπεδούχοι, που δίνουν αγώνα επιβίωσης, ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν σε μεγάλη νίκη με 3-0, κάνοντας άλμα παραμονής. Το ματς ήταν ανοιχτό στο ξεκίνημα, με τον Πόουλσεν να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, πριν έρθει η καταστροφή στο 29’.

Ο Ντε Μπλάσις έκανε το 1-0 με πέναλτι και οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Χωρίς ψυχολογία οι παίκτες του Χάζενχουτλ δεν κατάφεραν ποτέ να αντιδράσουν και τα πάντα τελείωσαν στα τελευταία λεπτά, όταν ο Μαξίμ έκανε το 2-0 στο 85’ και ο Μπακού το τελικό 3-0 στο 90’. Σαν να μην έφτανε αυτό στην Λειψία ο Κεϊτά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις.