Aθλητικά NέαΞέσπασε η Ουρουγουάη (video)

Ξέσπασε η Ουρουγουάη (video)

Έχοντας αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κόπα Αμέρικα από τη δεύτερη αγωνιστική, καθώς δεν είχε μαζέψει ούτε έναν πόντο, η Ουρουγουάη έπαιξε για την τιμή των όπλων κόντρα στην Τζαμάικα που την πλήρωσε για την αποτυχία της «σελέστε».

Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες επικράτησε 3-0 και η αντίπαλο της ολοκλήρωσε το τουρνουά χωρίς να σημειώσει γκολ.

Ο Ερνάντες άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με ωραίο τελείωμα και το 2-0 έγινε στο 66’ με το αυτογκόλ του Γουάτσον ύστερα από την προσπάθεια του Λοδέιρο και ενώ λίγα λεπτά πριν είχε δοκάρι ο Καβάνι.

Ο Κορούχο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 88’ και η πολυνίκης του θεσμού (15 κατακτήσεις) ολοκλήρωσε με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις της.