Στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα μέσω… πέναλτι η Κολομβία! (vid)

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες της Κολομβίας ήταν απόλυτα εύστοχοι (4 στα 4), ενώ αντίθετα ο Τραούκο νικήθηκε από τον Οσπίνα στο τρίτο πέναλτι του Περού, ενώ στο τέταρτο ο Κουέβα αστόχησε...

Η Κολομβία ακολούθησε τις ΗΠΑ στα ημιτελικά του επετειακού Copa America, πανηγυρίζοντας μια πρόκριση μετά από 12 χρόνια! Η παρέα του Χάμες Ροντρίγκες ξεπέρασε το εμπόδιο του Περού στα πέναλτι (4-2), έπειτα από ένα ματς χωρίς σκορ στην κανονική διάρκεια (0-0).

Στα 90 λεπτά οι καλές φάσεις του παιχνιδιού ήταν ελάχιστες και για την ακρίβεια οι εξής δύο: Η Κολομβία είχε δοκάρι με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 22′ και το Περού άγγιξε το γκολ στις καθυστερήσεις στην κεφαλιά του Κουέβα (έδιωξε ο Οσπίνα).