Aθλητικά NέαΙσπανία στον… αυτόματο πιλότο (video)

Ισπανία στον… αυτόματο πιλότο (video)

Με νίκη πέρασε στην εποχή… Λοπετέγκι η Ισπανία. Οι «φούριας ρόχας» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στις Βρυξέλλες και με πειστική εμφάνιση έφτασαν άνετα στο 2-0 κόντρα στο Βέλγιο.

Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι «κόκκινοι διάβολοι» στο πρώτο ματς του Μαρτίνεθ στον πάγκο δεν είχαν καλή εικόνα. Η αδυναμία τους να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους, έφερε το πρώτο γκολ του Νταβίντ Σίλβα στο 34ο λεπτό. Οι Ισπανοί συνέχισαν να βρίσκονται στην επίθεση και δεν ήταν λίγες οι φορές που άγχωσαν την άμυνα του Κουρτουά.

Το Βέλγιο δεν βελτιώθηκε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Λουκάκου έκανε πέναλτι, ο Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε (62’) κι έγραψε το τελικό σκορ.