Έγινε της… παράτασης στο Europa League! (vids)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Θέλτα, Άγιαξ και Λιόν πέρασαν απόψε στα ημιτελικά του Europa League 2016-17.

Η Θέλτα ήταν η μοναδική ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά στη διάρκεια του κανονικού αγώνα, αφού η ισοπαλία της με 1-1 μέσα στην έδρα της Γκενκ σε συνάρτηση με το 3-2 του πρώτου αγώνα την έφερε στην επόμενη φάση.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 63’ με τον Σίσκο, όμως η Γκενκ απάντησε στο 67’ και στη συνέχεια αν και προσπάθησε να φτάσει και σε άλλο γκολ δεν τα κατάφερε.

CYTAVISION - Live Sports

Ντέρμπι ήταν το ματς στο Μάντσεστερ ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και την Άντερλεχτ. Ο Μικιταριάν στο 11’ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χάνι στο 32 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η νίκη ήρθε για την ομάδα του Μουρίνιο στο 107’ με γκολ του Ράσφορ.

Πρόκριση μέσα στην Γερμανία για τον Άγιαξ σε ένα ματς θρίλερ. Οι Ολλανδοί είχαν επιβληθεί με 2-0 στην έδρα τους της Σάλκε, όμως η γερμανική ομάδα πήγε το ματς στην παράταση με γκολ των Βορέτζγκα και Μπουρστάλερ. Ο Καλγκιούρι στο 101’ έβαλε μπροστά την Σάλκε δίνοντάς της προσωρινά την πρόκριση, όμως ο Άγιαξ που έπαιζε από το 80’ με δέκα παίκτες, σκόραρε στο 111’ με τον Βέργκαρερ και τελικά πέρασε εκείνος στα ημιτελικά.

Τέλος, το καρέ των ημιτελικών συμπληρώνει η Λιόν που κέρδισε την Μπεσίκτας στα πέναλτι.

Ο Ταλίσκα έκανε για τους τούρκους το 1-0 στο 27’ ο Λακαζέτε ισοφάρισε, όμως ο Ταλίσκα βρήκε και πάλι δίχτυα στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί το 2-1δεν άλλαξε και έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα πέναλτι, με τους Γάλλους να παίρνουν τελικά την πρόκριση εκεί.