Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΣλοβακία-Κύπρος 2-0: Το αμύνεσθαι περί πάτρης δεν αρκούσε

Σλοβακία-Κύπρος 2-0: Το αμύνεσθαι περί πάτρης δεν αρκούσε

Τρίτωσε το κακό για την Κύπρο, αφού μετά τις Μάλτα και Ρωσία ήταν η σειρά της Σλοβακίας να μας νικήσει (με 2-0) απόψε. Η Εθνική μας αντιστάθηκε σθεναρά, αλλά δεν άντεξε και πληγώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα από τον πρώην επιθετικό της ΑΕΛ Σχραντς και στη συνέχεια από τον Κοσιέλνικ.

Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε σχήμα με προφανείς ανασταλτικούς προσανατολισμούς. Κάτι που φάνηκε και στην πράξη, καθώς μεσοεπιθετικά δεν λειτούργησε σωστά η ομάδα μας. Με την πίεση που ασκήθηκε από τους γηπεδούχους, ήταν θέμα χρόνου να βρει τον τρόπο η αντίπαλος για να φτάσει στο σκοράρισμα. Όπως και έγινε.

Αν και απειλήσαμε πρώτοι με κοντινό σουτ από αριστερά με τον Τζιωνή στο 6’, στη συνέχεια όλα μπήκαν στη θέση τους. Η Σλοβακία πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, η Κύπρος οπισθοχώρησε και έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Μιχαήλ.

Το γεγονός ότι αδυνατούσαμε να κρατήσουμε μπάλα στη μεσαία γραμμή, όμως, έδινε στη γηπεδούχο την ευκαιρία να ανανεώνει επιθέσεις και να απειλεί. Η σθεναρή αντίσταση των διεθνών μας σε συνδυασμό με τη φλυαρία των αντιπάλων, συνέβαλαν ώστε να διατηρήσουμε το μηδέν παθητικό.

Ο Μιχαήλ πάντως χρειάστηκε να παρέμβει δύο φορές, η πρώτη φορά σε πλασέ του Χάντσκο στο 16’ και η δεύτερη σε εκτός περιοχής σουτ του Χάμσικ στο 29’. Και στις δύο περιπτώσεις μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Δυστυχώς για την Εθνική μας, στο 55’ ήρθε η παραβίαση της εστίας μας. Ο Σχραντς με κοντινό πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σλοβάκους. Όταν στο 78’ σκόραρε με εκτός περιοχής σουτ ο Κοσιέλνικ, πλέον είχε χαθεί κάθε ελπίδα για κάτι καλό από πλευράς της κυπριακής ομάδας.

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ροντάκ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κοσιέλνικ, Λομπότκα (53′ Χροσότσκι), Χάμσικ, Ντούντα, Σχραντς (79′ Σούσλοφ), Βάις (59′ Γίρκα), Μπόζενικ (79′ Στρέλετς).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Κατελάρης, Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης (75′ Ζαχαρίου), Αβραάμ (89′ Ρουσιάς), Κάστανος (75′ Κυριάκου), Αρτυματάς, Τζιωνής, Λοϊζου (75′ Πίττας), Ηλία (60′ Παπουλής).

Σκόρερ: Σχραντς 55′, Κοσιέλνικ 78′ / –

Κίτρινες: Χάντσκο / Αβραάμ, Σωτηρίου

Στάδιο: Ναρόντνι, Μπρατισλάβα.

Διαιτητής: Αλιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν).

Α’ βοηθός διαιτητής: Ζεϊνάλ Ζεϊναλοφ (Αζερμπαϊτζάν).

Β’ βοηθός διαιτητής: Ακίφ Αμιράλι (Αζερμπαϊτζάν).

4ος διαιτητής: Ελτσίν Μασίεφ (Αζερμπαϊτζάν).

VAR: Μασιμιλιάνο Ιράτι (Ιταλία).

AVAR: Στέφανο Αλάσιο (Ιταλία).

1′ Άρχισε το ματς.

6′ Αντεπίθεση της Κύπρου με τον Ηλία, ο οποίος πάσαρε στον Τζιωνή, αυτός άνοιξε προς τα αριστερά και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

10′ Κρατά περσσότερο την μπάλα η Σλοβακία, αλλά δεν απείλησε έως τώρα.

14′ Κόρνερ για τους Σλοβάκους, διώχνει σε νέο κόρνερ ο Κατελάρης.

16′ Πρώτη τελική για τη γηπεδούχο με πλασέ του Χάντσκο, μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαήλ.

25′ Κομπίνα σε κόρνερ των Σλοβάκων, σουτ του Ντούντα, η μπάλα στον Ηλία. Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι για χέρι, αλλά το VAR δεν συμφωνεί.

29′ Εκτός περιοχής σουτ του Χάμσικ, πέφτει και μπλοκάρει ο Μιχαήλ.

32′ Ο Σχραντς σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Αβραάμ και κόρνερ.

34′ Αντεπίθεση των γηπεδούχων, η άμυνά μας ήταν σε ανισορροπία, ο Ντούντα έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ, αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

41′ Ο Νικόλας Ιωάννου σούταρε από μακριά και ο… Κωστένογλου έκανε τον σταυρό του!

45′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σάτκα έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

47′ Κεφαλιά του Κοσιέλνικ, η μπάλα άουτ.

53′ Ο Κάστανος δοκίμασε να απειλήσει με εκτός περιοχής σουτ, η μπάλα άουτ.

55′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Σχραντς ανοίγει το σκορ. Ο Χάντσκο σέντραρε από αριστερά και ο πρώην επιθετικός της ΑΕΛ με πλασέ έδωσε προβάδισμα στους Σλοβάκους.

61′ Ο Σχραντς σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Χάμσικ, ο Σκρίνιαρ έκανε την κεφαλιά και η μπάλα άουτ.

66′ Καλή ενέργεια και σουτ του Παπουλή, η μπάλα άουτ.

72′ Όχι του Μιχαήλ σε πλάγιο  σουτ του Κοσιέλνικ.

78′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Κοσιέλνικ με εκτός περιοχής σουτ νικά τον (εκτός θέσης) Μιχαήλ.

88′ Ο Κοσιέλνικ κλέβει την μπουκιά από το στόμα του Πίττα και χάνεται η ευκαιρία.

90’+ 3 Πλασέ του Πίττα, η μπάλα άουτ.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.