Aθλητικά NέαΠολωνία από... ατσάλι! (video & pics)

Πολωνία από… ατσάλι! (video & pics)

Ισοφαρίστηκε στο 82′, στην παράταση «μίλησε» ο Φαμπιάνσκι κρατώντας το 1-1 και επικρατώντας 5-4 της Ελβετίας στα πέναλτι, η Πολωνία πήρε μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Euro. Μοιραίος ο Τσάκα.

Η Πολωνία μπήκε φορτσάτη στο ματς και μόλις στα 22 δευτερόλεπτα είχε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Ντζουρού έκανε το λάθος γύρισμα, ο Ζόμερ έδιωξε με τάκλιν και η μπάλα έφθασε στον Μίλικ που από το ύψος της περιοχής και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα των Ελβετών, κατάφερε να αστοχήσει.

Οι Πολωνοί είχαν τα ηνία του αγώνα και πίεζαν για να πετύχουν ένα τέρμα αλλά οι τελικές τους προσπάθειες ήταν κακές, ενώ από την άλλη μεριά, οι Ελβετοί απειλούσαν κυρίως με στατικές φάσεις. Η Πολωνία προειδοποίησε τρεις φορές πριν σκοράρει με τους Κριχόβιακ (29′), Γκροζίσκι (31′) και Μίλικ (33′), ενώ η Ελβετία απάντησε με μια κεφαλιά του Σερ (35′). Εν τέλει, πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα πήρε αυτό που δικαιούταν.

Ο Γκροζίσκι έφυγε στην αντεπίθεση, πήρε τις κόντρες και σέντραρε, ο Μίλικ έκανε ωραίο προσποίηση με το κεφάλι και άφησε τη μπάλα να περάσει. Αυτή έφθασε στον Μπλαστσικόφσκι, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Ζόμερ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο τρομερός ρυθμός που είχε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Οι Πολωνοί απείλησαν με Λεβαντόφσκι (50′) και Μπλαστσικόφσκι (53′), ενώ ενδιάμεσα, στο 51’ ο Φαμπιάνσκι είχε διώξει δύσκολα το σουτ του Σακίρι. Στη συνέχεια και μέχρι το 70 λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λόγω των πολλών σκληρών μαρκαρισμάτων από τις δύο πλευρές.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Πέτκοβιτς έκανε και τις τρεις αλλαγές του, η Ελβετία πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε δοκάρι με τον Σεφέροβιτς και εν τέλει ισοφάρισαν με ένα ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ τέρμα του Σακίρι. Ο Ροντρίγκες σέντραρε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και στρώθηκε στο ύψος της περιοχής στον εξτρέμ της Στόουκ, ο οποίος χωρίς καν να το σκεφτεί, έπιασε ένα τρομερό ανάποδο ψαλίδι και νίκησε τον Φαμπιάνσκι, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, έπρεπε να φθάσουμε στο 113′ για να δούμε κάτι το αξιόλογο. Ο Σακίρι έβγαλε με τρομερή σκαφτή μπαλιά τον Ντερντιγιόκ απέναντι από τον Φαμπιάνσκι, αλλά ο Πολωνός πορτιέρε έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Ελβετού άσου. Πέντε λεπτά μετά, οι Ελβετοί είχαν μια ακόμη ευκαιρία, ξανά με τον Ντερντιγιόκ, αλλά δεν κατάφερε και πάλι να νικήσει τον Φαμπιάνσκι.

Το ματς τελικά οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί όπου οι Πολωνοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, έχοντας και την βοήθεια του Τσάκα που έστειλε τη μπάλα άουτ, και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Euro.

Κριχόβιακ γκολ (4-5)

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, 4-2-3-1): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σερ, Ντζουρού, Ροντρίγκες, Τσάκα, Μπεχράμι (77’ Γκέλσον Φερνάντες), Σακίρι, Τζεμαϊλί (58’ Εμπολό), Μεχμέντι (70’ Ντερντιγιόκ), Σεφέροβιτς.

Πολωνία (Άνταμ Ναβάλκα, 4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Παζντάν, Γεντρέιτσικ, Μαζίνσκι (102’ Γιοντλόβιετς), Κριχόβιακ, Γκροζίσκι (104’ Πέσκο), Μπλαστσικόφσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι.

607758465_AL_0715_3EE339408204B13AC1016DF200079619_3447Live…

ΓΚΟΛ 4-5! Στα προημιτελικά του Euro η Πολωνία, απέκλεισαν την Ελβετία στα πέναλτι με 5-4!

ΓΚΟΛ 4-4. Ο Ροντρίγκες.

ΓΚΟΛ 3-4. Ο Μπλαστσικόφσκι.

ΓΚΟΛ 3-3. Ο Σχαρ.607758465_LG_2453_D21FA12667076151F32D26B5EEFE4953_3447ΓΚΟΛ 2-3. Ο Γκλικ, τρομερό πέναλτι.

ΓΚΟΛ 2-2. Ο Σακίρι.

ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μίλικ. Παραλίγο να το πιάσει ο Ζόμερ.

607758465_AL_0672_1248971259A007A5322FAEC26048D9B8_3447ΑΟΥΤ ο Τσάκα! Παραμένει το 1-1

ΓΚΟΛ 1-1. Τρομερό πέναλτι από τον φορ της Πολωνίας και της Μπάγερν.

Σειρά του Λεβαντόφσκι.

607758465_AL_3912_2EA6B3518A476C88875EEAAC1F3D976A_3447ΓΚΟΛ ο Λιχτστάινερ. 1-0

Πρώτη εκτελεί η Ελβετία με τον Λιχτστάινερ.

Τέλος στην παράταση! Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα πέναλτι!

607758465_AL_0557_2B76DA58F4D8ADE8330AD9A5BAAAA08C_3447119′ Παραλίγο μπέρδεμα στην άμυνα των Ελβετών, ο Λιχτστάινερ θα διώξει, όμως, τελευταία στιγμή.

607758465_LG_9052_D1A4E700D05DC9D978871D32224D0B01_3447118′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία. Πολύ ωραίο γύρισμα του Σεφέροβιτς, ο Ντεντιγιόκ κάνει το πλασέ, η μπάλα κοντράρει στο τάκλιν του Παζντάν και στη συνέχεια χάνει την ισορροπία του και δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

117′ Κίτρινη κάρτα στον Ντζουρού.

607758465_AL_0478_4A7932FAE311B5334ECC5C7F8B19023F_3447113′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ελβετία! Τρομερή μπαλιά του Σακίρι που βγάζει τον Ντερντιγιόκ απέναντι από τον Φαμπιάνσκι αλλά ο Πολωνός πορτιέρε διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του Ελβετού.

111′ Κίτρινη κάρτα στον Παζντάν.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος της παράτασης!

Switzerland v Poland - Round of 16: UEFA Euro 2016

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Παραμένει το 1-1 στο Ελβετία-Πολωνία.

104′ Αλλαγή για την Πολωνία. Πέσκο αντί Γκροσίτσκι.

102′ Αλλαγή για την Πολωνία. Γιοντλόβιετς αντί Μαζίνσκι.

607758465_LB_7465_9AAFC780AB101BF0B8EACC5D58C014ED_344796′ Σκαφτό σουτ του Σακίρι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

91′ Συνεχίζει χωρίς αλλαγές στο ματς η Πολωνία. Από την άλλη, η Ελβετία έχει ολοκληρώσει τις κινήσεις της.

Έναρξη στην παράταση!

ClzgOoTWQAAgf2wΤέλος στην κανονική διάρκεια. Ελβετία-Πολωνία 1-1 και το ματς οδηγείται στην παράταση.

90’+3 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίλικ, η μπάλα πολύ μακριά από την εστία.

Συμπληρώθηκαν τα 90′. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις, για να δούμε αν θα έχουμε κάποιο τέρμα ή το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση.

607758465_LG_8930_E0A7B03041A56408AD2AAD40D10C8CA7_344782′ ΓΚΟΛ για την Ελβετία! Απίστευτο γκολ από τον Σακίρι! Η μπάλα φθάνει στον εξτρέμ της Στόουκ στη γραμμή της περιοχής και αυτός με ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, στέλνει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα διχτυα. Τι έβαλε ο άνθρωπος;

607758465_LG_8926_19BBEAA08BAFF544678FC34EAA7DD266_344778′ Τρομερή ευκαιρία για την Ελβετία ώστε να ισοφαρίσει. Σύγχυση στα καρέ των Πολωνών, η μπάλα καταλήγει στον Σεφέροβιτς αλλά το σουτ του σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

77′ Αλλαγή για την Ελβετία. Γκέλσον Φερνάντες αντί Μπεχράμι.

607758465_LB_9129_9FDB12CEDEB9ADEE98E5E3E22FF1CE60_344773′ Τρομερή επέμβαση του Φαμπιάνσκι στο «γάμα» της εστίας, μετά την εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες.

607758465_LG_8619_5C3B85E3B40AA5048F36361BC1990B37_344771′ Σουτ υπό καλές προϋποθέσεις για τον Πίστσεκ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

70′ Αλλαγή για την Ελβετία. Ντερντιγιόκ αντί Μεχμέντι.

607758465_LB_8918_D008EB95999809E7FA31F8E702FC9354_344769′ Πολλές διακοπές στο ματς, έχει πέσει ο ρυθμός λόγω των πολλών σκληρών μαρκαρισμάτων!

65 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Πολωνίας.

58′ Αλλαγή για την Ελβετία. Εμπολό αντί Τζεμαϊλί.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Γεντρέιτσικ.

56′ Κίτρινη κάρτα στον Σερ.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία. Ο Μπλαστσικόφσκι φέρνει την μπάλα στο αριστερό και σουτάρει από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Ζόμερ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

51′ Ευκαιρία για την Ελβετία. Διαγώνια κίνηση και σουτ του Σακίρι, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνσκι.

51′ Δεν βλέπουμε μόνο στον αγωνιστικό χώρο ωραίο θέαμα!

109133 ClzZYyXXEAA_gWQ

50′ Ευκαιρία για την Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι λίγο μέσα από την περιοχή έκανε την προσποίηση αλά… Ροναλντίνιο στο ματς με την Τσέλσι και στη συνέχεια το σουτ, αλλά ο Ζόμερ μπλόκαρε τη μπάλα.

46′ Σύγχυση στα καρέ της Πολωνίας, διώχνει τελευταία στιγμή ο Πάζνταν.

46′ Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Πολωνία προηγείται δίκαια 1-0 της Ελβετίας, χάρις στο γκολ του Μπλαστσικόφσκι στο 39ο λεπτό.

39′ ΓΚΟΛ για την Πολωνία! Οι Πολωνοί έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Γκροζίτσκι πήρε αρχικά μια κόντρα και στη συνέχεια σέντραρε, ο Λεβαντόφσκι έσκυψε κάνοντας ωραία προσποίηση, με τη μπάλα να φθάνει στον Μπλαστσικόφσκι και αυτός με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.polonia38′ Σουτ του Τζεμαϊλί, η μπάλα κοντράρει και ο Φαμπιάνσκι διώχνει σε κόρνερ.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία. Κόρνερ του Ροντρίγκες, ο Σερ έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά λίγο μπροστά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Φαμπιάνσκι μπλόκαρε.

33′ Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία. Σέντρα του Μπλαστσικόφσκι από τα δεξιά, η μπάλα περνάει απ’ όλους και φθάνει στον Μίλικ, ο οποίος λίγο έξω από την μικρή περιοχή και διαγώνια αριστερά κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.

31′ Ευκαιρία για την Πολωνία. Ωραία κάθετη του Μίλικ στον Γκροζίσκι, ο οποίος προσπαθεί να κάνει τη λόμπα λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα φεύγει άουτ

29′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πολωνία. Κόρνερ του Μίλικ, ο Κριχόβιακ πηδάει ολομόναχος αλλά κάνει πολύ κακή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.

25′ Ωραία κίνηση και σουτ του Ροντρίγκες με το δεξί (το… κακό του), η μπάλα περνάει λίγο άουτ. Καλή στιγμή για την Ελβετία που έχει αναθαρρήσει.

23′ Εκτέλεση κόρνερ του Ροντρίγκες, κεφαλιά του Τζεμαϊλί, η μπάλα άουτ.

20′ Σουτ του Μαζίνσκι, η μπάλα πολύ άουτ.

13′ Κακό σουτ του Λεβαντόφσκι, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

11′ Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο. Έχει μπει καλύτερα η Πολωνία και θα μπορούσε να προηγείται από το 22ο δευτερόλεπτο, όταν ο Μίλικ αστόχησε σε κενή εστία.

10′ Συρτή σέντρα του Σακίρι, ο Τζεμαϊλί έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πρώτη καλή στιγμή για την Ελβετία.

6′ Κεφαλιά του Μίλικ, μπλοκάρει εύκολα ο Ζόμερ.

2′ Έχει χάσει πάρα πολλές ευκαιρίες σε αυτό το Euro ο Μίλικ, που δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τον σκόρερ του Άγιαξ.

//= από soccerhub365

1′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πολωνία! Τραγικό γύρισμα του Ντζουρού, ο Λεβαντόφσκι προσπαθεί να επωφεληθεί αλλά ο Ζόμερ διώχνει με τάκλιν και στη συνέχεια ο Μίλικ, σε κενή εστία και από το ύψος της περιοχής στέλνει τη μπάλα άουτ. Τρομερή χαμένη ευκαιρία στα 22 (!) δευτερόλεπτα για την Πολωνία.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!