Επίθεση νυχτερίδας στο Mεστάσια

Σε ένα απίστευτο ματς που έσπασε καρδιές οι «νυχτερίδες» με γκολ του Άλβαρο Νεγκρέδο λύγισαν στο τέλος την Σεβίλλη (2-1) και πήραν οξυγόνο στην μάχη της σωτηρίας.

Δείχνει κατάντια για κοτζάμ Βαλένθια να περιμένει την 32η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την σωτηρία της, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε η σεζόν δεν υπάρχει χώρος για ντροπές. Σε ένα χιτσκοκικό παιχνίδι που έγινε ροντέο στο τέλος, οι «νυχτερίδες» λύγισαν στις καθυστερήσεις την Σεβίλλη (2-1) με γκολ του (πρώην Σεβιγιάνου) Άλβαρο Νεγκρέδο και πήραν οξυγόνο στην μάχη της παραμονής, ανεβάζοντας την διαφορά από την Χιχόν στο +9!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας διαρκής μονόλογος για την ομάδα του Πάκο Αγιεσταράν που στρίμωξε στα σχοινιά τους Ανδαλουσιανούς, έχασε πάμπολλες ευκαιρίες με Σάντι Μίνα, Σικέιρα και Παρέχο, όμως χρειάστηκε ένα απευθείας φάουλ του Ντάνι Παρέχο (41’) για να ανοίξει το σκορ.

Κάπου εκεί, η αγχωμένη Βαλένθια άρχισε να παίζει με το ρολόι. Η Σεβίλλη πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε την δική της πολιορκία. Ο Ντιέγκο Άλβες έσωσε σε τέσσερις φορές την ισοφάρισε σε ενέργειες από Φερνάντο Γιορέντε, Γκαμεϊρό, Βιτόλο και Μπανέγα, όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σε προσπάθεια του Γκαμεϊρό (86’) ο οποίος πάγωσε το «Μεστάγια».

CYTAVISION - Live Sports

Το απόλυτο ξενέρωμα όμως, διαδέχθηκε η απόλυτη έκσταση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μία άστοχη σέντρα του Παρέχο, έγινε ασίστ στα πόδια του Νεγκρέδο, ο οποίος από δύσκολη θέση κάρφωσε την παλιά του ομάδα (2-1) και ουσιαστικά έσωσε την χρονιά για την Βαλένθια.