Η ΑΕΚ συνέτριψε τον ΑΠΟΕΛ και σήκωσε την κούπα! (pics)

Η ΑΕΚ είναι η σούπερ κυπελλούχος της νέας σεζόν. Στο παιχνίδι για το Σούπερ Καπ, που έγινε στο «Ελευθερία», νίκησε το ΑΠΟΕΛ με σκορ 92-75. Ήταν το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε και επίσημα η νέα αγωνιστική περίοδος. Οι διαφορές που έκριναν το που θα κατέληγε το τρόπαιο, ήταν βασικά δυο.

Το βάθος στον πάγκο που διαθέτει η φετινή ομάδα της ΑΕΚ, αλλά και η κούραση του ΑΠΟΕΛ από το ταξίδι στη Τσεχία, μιας και οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν ξημερώματα Παρασκευής.  Η ουσία όμως δεν αλλάζει. Βάσει της εικόνας που είχε η επανάληψη (μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μισό) η νίκη της ΑΕΚ κρίνεται ως δίκαιη.

Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο -4 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά οι πόντοι του Παντελή, κρατούσαν την ΑΕΚ σταθερά σε θέση οδηγού. Στο 33’, το σκορ ήταν στο 72-65 για την πρωταθλήτρια και τρία λεπτά αργότερα  ανέβηκε στο +14 (81-67) κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Πρασινοκίτρινο το πρώτο τρόπαιο της σεζόν και ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ιάκωβος Παντελή πρόσθεσε έναν ακόμη τίτλο στην προσωπική του συλλογή. Πολυτιμότερος του αγώνα!

«Είμαι χαρούμενος για αυτήν τη διάκριση, αλλά πιο χαρούμενος επειδή η ομάδα μου ξεκίνησε τις εγχώριες της υποχρεώσεις με ένα τίτλο. Μας περιμένει μια δύσκολη σεζόν και η νίκη σε αυτό το παιχνίδι, θα μας βοηθήσει στη δύσκολη συνέχεια.

Νικήσαμε, επειδή μιλήσαμε μεταξύ μας στο ημίχρονο και πλέον κοιτάμε τη συνέχεια. Όσον αφορά στην προσπάθεια μας στην Ευρώπη, πιστεύω ότι θα προκριθούμε στην επόμενη φάση, παρά το κακό ξεκίνημα», ανέφερε χαρακτηριστικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 40-43, 67-59, 92-75.

ΑΕΚ (ΓΑΒΡΙΗΛ): Τόμας 20 (5), Τόμπσον 4, Παλάλας 3 (1), Γκότγουιν, Μπιγκς 8, Μπρέζετς 9, Σιζόπουλος 8 (2), Κουμής 2, Τρισόκας 2, Χάρις 20 (4), Παντελή 16 (4).

ΑΠΟΕΛ (ΚΟΥΣΤΕΝΗΣ): Μπράουν 20 (3), Μύθιλλος, Κοιλαράς 7 (1), Κούνας 5 (1), Μπάσεϊ 11 (1), Παντούρης 7 (2), Μπουρναντόσκι 4, Κασκίρης, Μόμπλι 12, Ράιτ 9.

Όλα τα έσοδα του αγώνα, δόθηκαν στον αντικαρκινικό σύνδεσμο Κύπρου, μετά από σχετική απόφαση της ΚΟΚ.