Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΕθνική Κύπρου ΜπάσκετΝεα νίκη για την Κύπρο στην Διεθνή Πανεπιστημιάδα

Νεα νίκη για την Κύπρο στην Διεθνή Πανεπιστημιάδα

Η Εθνική Ανδρών Πανεπιστημιακού Αθλητισμού της Κύπρου πέτυχε την τρίτη της νίκη στο Διεθνές Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Μόσχα, επικρατώντας άνετα του Καζακστάν με 72-55.

Η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με 22-8. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 52-20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην Γ’ περίοδο, με την Κύπρο να ελέγχει όμως τον ρυθμό του αγώνα. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 64-36, ενώ μέχρι το φινάλε του αγώνα το Καζακστάν μείωσε στο τελικό 72-55.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου με 23 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-22, 20-52, 36-64, 55-72.

Καζακστάν (Ρούστεμ Τουλεούοβ): Μπαλγκιμπάγεβ, Τουλεούοβ 4, Ζούνουσοβ 3 (1), Ζούκοβ 4, Καπάσεβ, Καλίγεβ 2, Μουκιντένοβ 10, Αγιούροβ 3, Γκολουμπένκο 3, Λιτβινένκο 3 (1), Μάιντεκιν 18, Άιτκαλι 5.

Κύπρος (Νικόλας Παπαδόπουλος): Λοϊζίδης 7, Σολωμού 1, Χρίστου 3 (1), Πασιαλή 6 (1), Γιανναράς 6, Ηλιάδης 6, Γιουγκ 2, Γεωργίου 1, Μιχαήλ 4, Μάρκου 23 (4), Κουμής 5, Παπάμιχαηλ 8 (2).