Η άρνηση του Γιαννιώτα στην «Κυρία»!

Οι κυανόλευκοι, δυνατοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και ευέλικτοι σε αρκετές πρωτοβουλίες τους, άνοιξαν το σκορ με το φοβερό γκολ του Λαΐφη, κατόπιν εντυπωσιακής ενέργειας του Μαρτίνες...

Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου στο ντέρμπι Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η «Κυρία» κρατούσε το προβάδισμα για τη νίκη, με ένα φοβερό γκολ του Λαΐφη στο 70’ με μακρινό σουτ-βολίδα.

Μπορούσε να έσπαζε ένα σερί δεκατριών αγώνων (12 νίκες, 1 ισοπαλία) χωρίς ήττα για τους περσινούς νταμπλούχους. Ωστόσο, ένα πανέμορφο γκολ του Γιαννιώτα με απευθείας φάουλ στο 88’, έκοψε τα φτερά των ποδοσφαιριστών του Νεόφυτου Λάρκου.

Αν και γλύτωσαν την ήττα προς το τέλος του ντέρμπι, η ισοπαλία δεν ήταν και το καλύτερο αποτέλεσμα για τους γαλαζοκίτρινους, αφού η νίκη της ΑΕΚ επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 στο ΓΣΖ, της έδωσε το δικαίωμα να μειώσει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στο -2.

Η «Κυρία», η οποία ειδικά βάσει της πολύ καλής εμφάνισής της στο δεύτερο ημίχρονο, άξιζε τους τρεις βαθμούς, απέδειξε πως δεν έχει πει την τελευταία λέξη στο κυνήγι της Ευρώπης.

Το ντέρμπι ήταν ανοικτό καθώς σημαντικές ευκαιρίες χάθηκαν κι από τις δύο ομάδες σε όλη της διάρκεια του 90λέπτου. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πατούσε καλύτερα αλλά δεν αξιοποίησε τις επιθετικές της πρωτοβουλίες, όμως στο δεύτερο 45λεπτο, τη σκυτάλη πήραν οι παίκτες του Νεόφυτου Λάρκου.

Οι αλλαγές των γαλαζοκίτρινων δεν τους βοήθησαν να ανακάμψουν. Την παρτίδα έσωσε (αυτή τη φορά) ο Γιαννιώτας, ο οποίος κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή (από τον Βίκτορ), το εκτέλεσε και σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ, ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι κυανόλευκοι, δυνατοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα και ευέλικτοι σε αρκετές πρωτοβουλίες τους, άνοιξαν το σκορ με το φοβερό γκολ του Λαΐφη, κατόπιν εντυπωσιακής ενέργειας του Μαρτίνες. Παρότι έδειχναν ικανοί να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς, έχασαν τους δύο από μια στατική φάση.

Στο 90’, βάσει της προβολής από τη Cytavision την ώρα του αγώνα, φάνηκε ότι ο Αναστασίου θα μπορούσε να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της «Κυρίας», σε μαρκάρισμα του Καρλάο στον Γκονσάλβες.

Ο διαιτητής γενικότερα προσπάθησε να αποφύγει τη χρήση κάρτας για μεγάλο χρονικό διάστημα, σε περιπτώσεις εκατέρωθεν φάουλ που θα μπορούσε να το πράξει.

Ανόρθωση (Νεόφυτος Λάρκου): Κόπριβετς, Γκράμπριελ, Χόλγκερσον, Σβεχλέν, Νούχου, Μαρτίνες (88′ Πελέ), Βίκτορ, Λαΐφης, Αβραάμ (60′ Μανζορό), Ορλάντι, Ντλόβου (59′ Γκονσάλβες).

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Πάρντο, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Γιαννιώτας, Βινίσιους (60′ Βάντερ), Μοράις, Εφραίμ (80′ Πιατκόφσκι), Αρτυματάς, Σωτηρίου.

pegasus_LARGE_t_143761_106877299

Σκόρερ: 70′ Λαΐφης / 88′ Γιαννιώτας.

Κίτρινες: Ορλάντι (2η), Νούχου (2η), Γκάμπριελ / Μιλάνοφ, Αρτυματάς.

LIVE… LIVE!

1′ Έναρξη αγώνα.

6′ Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα, ο Αρτυματάς επιχείρησε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, ωστόσο η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

18′ Ο Κόπριβετς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Σωτηρίου μετά από μπαλιά του Γιαννιώτα.

20′ Ο Γιαννιώτας έκανε σκληρό φάουλ στον Νούχου, ο Αναστασίου δεν σφύριξε κάτι και αμέσως στην επόμενη φάση δόθηκε παράβαση υπέρ του Ελλαδίτη μετά από μαρκάρισμα του Αβραάμ.

32′ Ο Γκάμπριελ κοντρόλαρε ωραία την μπάλα, επιχείρησε σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

33′ Ο Ντλόβου άφησε όμορφα στον Μαρτίνες, ο οποίος επιχείρησε συρτό σουτ, αλλά ο Πάρντο μάζεψε εύκολα.

36′ Μέχρι στιγμής έγιναν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν, όμως, ο Αναστασίου αν και έδιδε τα φάουλ, αλλά επέλεξε να μην δείξει κίτρινη σε κανέναν ποδοσφαιριστή. Οι παίκτες που έπρεπε βάσει κανονισμού να τιμωρηθούν, είναι οι Γιαννιώτας, Νούχου, Ντλόβου, Αρτυματάς, Γκράμπριελ.

42′ Αβραάμ και Ορλάντι συνεργάστηκαν ωραία, μετά έγινε αποδέκτης ο Ντλόβου και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής έτσειλε την μπάλα μόλις έξω.

45′ + 1 Τέλος πρώτου μέρους.

saki2847_0 (1)

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

48′ Ο Ορλάντι από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να κάνει σουτ και να επειλήσει μετά από μπαλιά που δέχθηκε από αριστερά.

51′ Ο Σωτηρίου μετά από γυριστή κεφαλιά του Αρτυματά προσπάθησε και αυτός με το κεφάλι από καλή θέση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

52′ Νέα κεφαλιά από τον Σωτηρίου, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

54′ Ο Ορλάντι δέχθηκε κίτρινη για φάουλ στον Εφραίμ και θα απουσιάσει από το επόμενο ματς με την Ομόνοια, αφού είναι η δεύτερή του κάρτα στα πλέι οφ.

59′ O Γκονσάλβες πέρασε στη θέση του Ντλόβου.

60′ Ο Μανζορό πέρασε στη θέση του Αβραάμ.

60′ Ο Βάντερ πέρασε στη θέση Βινίσιους.

67′ Ο Αναστασίου χαρίζει κάρτες και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μέχρι στιγμής έπρεπε να δεχθούν κίτρινη η Χόλγκερσον, Αρτυματάς και Βάντερ.

68′ Κίτρινη στον Μιλάνοφ για φάουλ στον Λαΐφη.

gm0_6416

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ο Μαρτίνες έπειτα από πανέμορφη ντρίπλα στον Εφραίμ, έδωσε στον Λαΐφη και αυτός με συρτό άπιαστο βολέ από πολύ μακριά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πάρντο.

78′ Κίτρινη στον Νούχου.

80′ Ο Πιατκόφσκι πήρε τη θέση του Εφραίμ.

83′ Κίτρινη στον Γκάμπριελ για διαμαρτυρία.

87′ Ο Βίκτορ έκανε φάουλ για κίτρινη στον Γιαννιώτα αλλά δεν τη δέχθηκε.

88′ Ο Πελέ πέρασε στη θέση του Μαρτίνες.

88′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ: Ο Γιαννιώτας με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κόπριβετς και ισοφάρισε σε 1-1. Εξαιρετικό το γκολ του Γιαννιώτα.

90′ + 1 Ο Καρλάο ανέτρεψε τον Γκονσάλβες στην περιοχή, αλλά δεν σφυρίχθηκε το πέναλτι.

90′ + 3 Κίτρινη στον Αρτυματά.

90′ + 5′ Τέλος αναμέτρησης.