Β’ Κατηγορία Κ-18: Νταμπλούχος ο Όλυμπος

Την κατάκτηση του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ Κατηγορίας ανδρών Κ18 πανηγυρίζει ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, που επικράτησε στον τρίτο και τελευταίο τελικό της Πετρολίνα ΑΕΚ με 71-66 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Πλατύ. Η ομάδα της Αγλαντζιάς κατέκτησε και το Κύπελλο για την ίδια κατηγορία στη φετινή αγωνιστική περίοδο, πετυχαίνοντας έτσι το νταμπλ.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ είχε πάρει κεφάλι στο σκορ με 16-15. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη, καταφέρνοντας να αυξήσει τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους έξι πόντους (32-26).

Ο Όλυμπος ήταν ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 47-47 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν πιο συγκεντρωμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 71-66 και κατακτώντας το πρωτάθλημα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χατζηκώστας με 30 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Ανδρέου με 23 πόντους. Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λεοντίου και Πασιαλής με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-32, 47-47, 71-66

ΟΛΥΜΠΟΣ (ΑΝΔΡΕΟΥ): Ανδρέου 23 (1), Παπαλουκάς 7, Παναγιώτου 3, Αβρααμίδης 2, Απου-Ρρουμάν 6, Χατζηκώστας 30, Αριστοτέλους.

ΑΕΚ (ΚΟΥΚΟΥΡΗΣ): Πασιαλής 18, Τουφεκτσόγλου, Λεοντίου 21 (1), Πετεβής 7 (1), Μιχαηλάς, Αμοιρίδης 10, Μοτίτης 6, Γεωργίου, Μούσα 4.