Τρία στα τρία για την Εθνική

Τρίτη σερί νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Εθνική ανδρών καλαθόσφαιρας, που επικράτησε της Εσθονίας με 72-64 σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στη Λευκωσία. Με τη νίκη αυτή η Κύπρος κατέλαβε την πρώτη θέση στο τουρνουά, στο οποίο συμμετείχαν πέραν της χώρας μας και της Εσθονίας, η Αλβανία και το Κατάρ.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο 10λεπτο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1, σημείωσε δεκαέξι σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 17-5, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου κράτησε το προβάδισμά της με 20-13. Η Εσθονία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η Κύπρος παρέμεινε συγκεντρωμένη και κράτησε τη διαφορά του σκορ περίπου στα ίδια επίπεδα (35-27).

Σαφώς ανεβασμένη ήταν η ομάδα μας στην τρίτη περίοδο, που από νωρίς έλεγξε το παιχνίδι και κατάφερε ν’ ανοίξει την ψαλίδα δεκατρείς πόντους (55-42). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στην τέταρτη περίοδο.

Η Κύπρος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τη διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως στο σκορ για να μπορέσει να κλειδώσει τη νίκη, ενώ από την άλλη η Εσθονία πάλεψε το παιχνίδι μειώνοντας το σκορ και κυνηγώντας μέχρι το τέλος τη νίκη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένο και στο τέλος επικράτησε με σκορ 72-64.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν ο Άντονι Κινγκ με 18 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και ο Γρηγόρης Παντούρης, που σημείωσε 16 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Γιώργος Θεοχαρίδης, που σημείωσε 13 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 27-35, 42-55, 64-72

ΕΘΝΙΚΗ ΕΣΘΟΝΙΑΣ (ΤΙΤ ΣΟΚ): Βάιντεμαν 16 (3), Λάανε 10 (2), Σοκ 5, Παασόχα 5, Κίντους 13 (3), Ντόρμπεκ, Κάγιουπανκ 8, Κίτσινγκ 3, Ρ. Ράαντικ 4, Χάλλικ.

ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ (ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ): Λοϊζίδης 1, Κινγκ 18, Μιχαήλ, Πηλαβάς, Τρισόκκας 2, Κοιλαράς, Κορωνίδης 3 (1), Παντούρης 16 (2), Θεοχαρίδης 13 (3), Κασκίρης 4, Παντελή 7 (1), Στυλιανού 8 (2).