Κ-18: Πρωταθλήτρια γυναικών η ΕΝΑΔ

Η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ κατέκτησε το πρωτάθλημα γυναικών Κ-18, μετά τον τρίτο τελικό κόντρα στον ΑΠΟΠ, στον οποίο επικράτησε με 56-45 μέσα στον Άγιο Δομέτιο.

Στην πρώτη περίοδο η ΕΝΑΔ ήταν καλύτερη και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 16-10, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τάκη Μιραλλάη ανέβασε στροφές και αύξησε τη διαφορά που την χώριζε στο σκορ από τον ΑΠΟΠ στους 20 πόντους (34-14).

Η ομάδα της Πάφου προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ανεβάσει στροφές και να μειώσει την διαφορά στο σκορ, όμως και πάλι η ΕΝΑΔ ήταν ελαφρώς ανώτερη, με το σκορ να φθάνει στο 48-27 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΑΠΟΠ ήταν καλύτερος στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει στην διαφορά στο σκορ, όμως η ΕΝΑΔ διατήρησε εύκολα το προβάδισμα της και πήρε στο τέλος την νίκη με 56-45, κατακτώντας το πρωτάθλημα.

Κορυφαία για την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ ήταν η Μαρία Καλλιάνου με 14 πόντους, ενώ επίσης διακρίθηκαν οι Πηλακούτα με 11 πόντους, Στεφανία Γεωργίου με 9 πόντους και Ναταλία Γεωργίου με 8 πόντους. Από τον ΑΠΟΠ ξεχώρισε η Μαρίτσα Ευσταθίου που σημείωσε 24 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 34-14, 48-27, 56-45

ΕΝΑΔ (ΜΙΡΑΛΛΑΗΣ): Ελζάτζ, Πηλακούτα 11, Καραμοντάνη 1, Ν. Γεωργίου 8, Πασχαλίδου 3 (1), Π. Καλλιάνου 5, Σάββα, Μ. Καλλιάνου 14, Τσολιά, Κονομή 5, Σ. Γεωργίου 9.

ΑΠΟΠ (ΚΑΡΑΠΙΤΤΗΣ): Παναγιωτίδη, Μ. Ευσταθίου 24 (1), Πέτρου 2, Παπαλλά, Μακρή 2, Β. Ευσταθίου, Λαουρή, Παπαϊωάννου 4, Βασιλείου 2, Θεμιστοκλέους 8, Παπαδοπούλου 2, Χρήστου 1.