B’ Κατηγορία: Πρωταθλήτρια η ΑΕΛ (video)

Η ΑΕΛ είναι η ομάδα που κατέκτησε τον τίτλο στο πρωτάθλημα Ανδρών Β1 Κατηγορίας, μετά την επικράτηση της στον τέταρτο τελικό της σειράς απέναντι στον Αχιλλέα Καϊμακλίου, με 60-52, όπου και έκανε το 3-1 στις νίκες. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή και πήρε προβάδισμα με 22-13 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε την διαφορά των εννέα πόντων και μέχρι το ημίχρονο όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 34-25.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να φθάνει στο 46-36. Με το τέλος του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 60-52 και κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μαυρομμάτης με 18 πόντους. Από τον Αχιλλέα Καϊμακλίου ξεχώρισε ο Πάντζιαρος με 23 πόντους (3 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 34-25, 46-36, 60-52.

ΑΕΛ (Πέτρος Αντωνίου): Λουκά 9 (1), Δανιήλ 6 (1), Πιερίδης 3, Παπαϊωάννου 2, Μονιάτης 11 (2), Παναγή, Μαυρομμάτης 18, Μάρκου 6, Τσαγγαρίδης 5.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λούης Σιακαλλής): Ιερωνυμίδης 6, Κ. Πάντζιαρος 1, Α. Πάντζιαρος 23 (3), Λάμπρου 5 (1), Σοφοκλέους, Ιωάννου 6, Γρηγορίου 5 (1), Τέγγερης 4, Κωνσταντινίδης 2.