Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΤουρνουά ΕΘΑ: Απολλώνια νίκη… ανατροπής (75-73 την Ένωση)

Τουρνουά ΕΘΑ: Απολλώνια νίκη… ανατροπής (75-73 την Ένωση)

TOY MAΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Χάριν στην πολύ καλή παρουσία που είχε στην 4η και καθοριστική περίοδο, ο Απόλλωνας “έκλεψε” τη νίκη από την Ένωση στο εναρκτήριο παιχνίδι για το τουρνουά “Δημητράκης Χ` Νικολάου” που διοργανώνει στο “Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία”.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού νίκησαν τους βυσσινί του Παραλιμνίου με σκορ 75-73 και έτσι θα αγωνισθούν στον τελικό της διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα καθώς σε αυτά τα διαστήματα κατάφερε να κρατήσει ένα σταθερό προβάδισμα που σε κάποια σημεία έφθασε και στο +10. Ωστόσο στην 4η περίοδο, ο έχων περισσότερες αντοχές Απόλλωνας, πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο. Αυτό, κρίθηκε στο 39`53“, όταν με καλάθι και εύστοχη βολή, του Φράγκλιν (που σκόραρε συνολικά 28 πόντους) διαμορφώθηκε το τελικό 73-75 για τον Απόλλωνα.

Σκορ ανά περίοδο: 25-22, 19-11, 16-19, 13-23.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 25-22, 44-33, 60-52, 73-75.

ΕΝΠ (Ν. Παπαδόπουλος): Σολωμού 3 (1), Ρέι 18 (2), Πυρίλλης 6 (2), Μπλέικς 11 (1), Χάινς 11, Παπαδόπουλος 3 (1), Ουάσιγκτον 15 (2), Χανούν, Θωμά 6, Λούκοβιτς.

Απόλλων (Σ. Μακάμον): Μάρσαλ 23 (4), Σάτον 10 (2), Ουάιτ 6, Πιττάκας, Γεωργίου, Φράγκλιν 28, Αμπτουλάι 2, Κορωνίδης 6 (2).