Θορυβώδης ισοφάριση στη Λάρνακα!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η νικήτρια του δεύτερου αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε μέσα στο «Κίτιον» του Κεραυνού με 90-71.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε από νωρίς πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησε μέσα στο παρκέ. Για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε τον έλεγχο, δημιουργώντας διαφορά μέχρι και με 28 πόντους στο Α’ ημίχρονο.

Ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος στο Β’ ημίχρονο, μειώνοντας την διαφορά στους δέκα, με την ΑΕΚ όμως να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και να φεύγει με την νίκη από το «Κίτιον» με 90-71. Με την επιτυχία αυτή η ΑΕΚ έκανε το 1-1 στην σειρά, με τον επόμενο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη 2 Μαΐου στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, στις 19:00.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Πρίμοζ Μπρέζετς που σημείωσε 28 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Τόμισλαβ Πέτροβιτς (16 πόντοι, 5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ανδρέας Σιζόπουλος (14 πόντοι, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Πετρολίνα ΑΕΚ, που στο πρώτο δίλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 8-3. Ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει, σημειώνοντας τρεις πόντους (δύο ο Παρκς, ένα ο Μιχαήλ) κάνοντας το 8-6, όμως η ΑΕΚ απάντησε με έντεκα σερί πόντους (πέντε ο Σιζόπουλος, από ένα τρίποντο οι Παντελή-Πέτροβιτς) φέρνοντας το σκορ στο 19-6 μέχρι το 5′. Δύο λεπτά αργότερα το σκορ έφθασε στο 24-11, ενώ οι γηπεδούχοι αύξησαν στους δεκαεπτά πόντους την διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (31-14).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η β’ περίοδος με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους μέχρι το 12′ και το σκορ να οδηγείται στο 37-18. Μέχρι και το 25′ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλους επτά πόντους και μείωσαν την διαφορά στους δώδεκα (37-25). Έπειτα η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το 17′ έφερε την διαφορά στους δεκαεννέα (45-26). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Λαρνακείς και στο επόμενο διάστημα, καταφέρνοντας να φέρουν την διαφορά μέχρι και στους 28 πόντους, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 58-30. Μία βολή σημείωσε πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 58-31.

Δυνατά μπήκε στην γ’ περίοδο ο Κεραυνός, όπου σημείωσε εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μέχρι το 33:15, μειώνοντας σε 60-40. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, και έφεραν την διαφορά ξανά στους 26 πόντους (68-42) ενώ μέχρι το 26′ το σκορ οδηγήθηκε στο 71-43. Οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβηκαν ξανά στα τελευταία στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου και μέχρι την ολοκλήρωση του μείωσαν την διαφορά στους δεκαεπτά, με το σκορ να είναι στο 74-57.

Με τον πολύ καλό ρυθμό που ολοκλήρωσαν την Γ’ περίοδο, μπήκαν στο παρκέ οι καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 33′ να μειώσουν την διαφορά στους δέκα (76-66). Στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Τόμας για ΑΕΚ, Παρκς για Κεραυνό) με το σκορ να οδηγείται στο 78-68. Έπειτα ο Πέτροβιτς ήταν εύστοχος σε δύο τρίποντα (ενώ για τον Κεραυνό πέτυχε ένα πόντο ο Μπάρκερ) επαναφέροντας την διαφορά στους δεκαπέντε στο 36:30, με το σκορ να είναι στο 84-69. Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό μέχρι το τέλος του αγώνα, καταφέρνοντας να επαναφέρει την διαφορά στους δεκαεννέα, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 90-71.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-31, 74-57, 90-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Άντερσον, Μπρέζετς 28 (2), Σιζόπουλος 14 (1), Πέτροβιτς 16 (5), Παντελή 3 (1), Τομάς 11 (2), Παλάλας 3, Μπιγκς 13 (1), Τρισόκκας 2, Στυλιανού.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 5, Ρος 15 (2), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 10 (1), Παρκς 15, Νεοφύτου 5, Στυλιανού 7 (2), Ο’Μπράιεν 6 (1).