Πρασινοκίτρινο το… ευρωπαϊκό (μας) φιλικό!

TOY MAΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Με νίκη για την ΑΕΚ, τελείωσε το φιλικό παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου, στο “Κίτιον”, ανάμεσα στην πρωταθλήτρια και στο ΑΠΟΕΛ, που προετοιμάζονται για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο, αλλά και για την προσπάθεια που θα κάνουν στην Ευρώπη.

Η ομάδα της Λάρνακας, πήρε τη νίκη με σκορ 80-70 σε μιαν αναμέτρηση, της οποίας θα υπάρχει και… επίσημη ρεβάνς στις 22 του μήνα, όταν οι δυο μόνιμοι φιναλίστ των τελικών στα πλέι-οφ, θα αναμετρηθούν για τον αγώνα του Σούπερ-καπ.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις ανά ημίχρονο. Στο πρώτο, ο ρυθμός ήταν γρήγορος, ειδικά από πλευράς γηπεδούχου, που πήρε από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο και διεύρυνε μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Σε αυτό το σημείο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 49-33, ενώ η διαφορά μεγάλωσε και άλλο κατά την 3η περίοδο και έτσι στο 30`, το ύψος της, έφθασε στο +22 (σκορ 66-44). Το ΑΠΟΕΛ όμως αντέδρασε στην 4η περίοδο και στο 38`, έριξε τη διαφορά ακόμη και ως το -6 (75-69), όμως στο τέλος η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με σκορ 80-70.

Το στοιχείο που ξεχώρισε από το παιχνίδι, ήταν οι 18 πόντοι του Σιζόπουλου σε βάρος της μέχρι πέρσι ομάδας του, που προήλθαν από 6 στα 8 εύστοχα τρίποντα.

Σκορ ανά περίοδο: 22-11, 27-22, 17-11, 14-26.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 22-11, 49-33, 66-44, 80-70.

ΑΕΚ (Λ. Γαβριήλ): Τόμας 4, Τόμπσον 8 (1), Παλάλας, Γκότγουιν 6, Μπιγκς 3 (1), Μπρέζετς 14, Σιζόπουλος 18 (6), Πέτροβιτς 9 (3), Κουμής, Τρισόκας, Χάρις 14 (1), Παντελή 4 (1).

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κουστένης): Μπάσεϊ 15, Μύθιλλος, Μπράουν 18 (3), Παντούρης 2, Μπερναντόσκι 11 (1), Κασκίρης 5, Μόμπλι 8, Ράιτ 11.