Νικηφόρο πέρασμα από την Πάφο για την ΑΕΚ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε νικηφόρα μέσα στην Πάφο του τοπικού ΑΠΟΠ με 81-62, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Πάφου παρουσιάστηκε αρκετά μαχητική, διατηρώντας μικρές τις διαφορές στο σκορ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, με την ΑΕΚ να έχει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα οι Λαρνακείς άνοιξαν την διαφορά στο σκορ και πήραν εύκολα την νίκη με τελικό σκορ 81-62. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέβιν Σέρσι με 25 πόντους (10 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Πάφο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν στο 6-6 στο 3:30. Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε εννέα σερί πόντους στο επόμενο τρίλεπτο (εφτά ο Γουότερς, δύο ο Άμπραμς) φέρνοντας το σκορ στο 15-6. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση όπου μέχρι το 8’ πέτυχε επτά πόντους με τον Σέρσι και μείωσε σε 15-13. Στην συνέχεια ο Αρτίνο με λέι απ έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΑΠΟΠ (17-13), με την ΑΕΚ να πετυχαίνει άλλους επτά πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (πέντε ο Ντουρέν, δύο ο Γκίμπσον) με το σκορ να οδηγείται στο 20-17.

Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μετά από ενάμιση λεπτό στην δεύτερη περίοδο (25-22). Ο ΑΠΟΠ προσπαθούσε συνεχώς να μειώσει την διαφορά, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της, το οποίο ήταν στο 32-28, μέχρι το 14’. Τρία λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 38-33, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 42-38.

Με τρίποντο του Ντουρέν μπήκε στο Γ’ δεκάλεπτο η ΑΕΚ (45-38) για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρεις πόντους του Άμπραμς μέχρι το 22:30 και να φέρει το σκορ στο 45-41. Μέχρι το 25’ το σκορ οδηγήθηκε στο 49-42, με τον ΑΠΟΠ στην συνέχεια να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και να μειώνει την διαφορά στους τρεις (49-46). Η ΑΕΚ απάντησε με έξι πόντους (τέσσερις ο Σέρσι, δύο ο Τάσιτς) με το σκορ να πηγαίνει στο 55-46 στο 27’. Ένα λεπτό αργότερα, η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους επτά πόντους (57-50) ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου οι Λαρνακείς την αύξησαν κατά τρεις πόντους, με το σκορ να είναι στο 63-53.

Δυνατά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ που μέχρι το 32:30 σημείωσε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (70-55). Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Μίλλικεν και Άμπραμς, στην προσπάθεια του να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 70-59 μέχρι το 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα να σημειώσει άλλους εννέα πόντους, με τον ΑΠΟΠ να πετυχαίνει τρεις, με τους «κιτρινοπράσινους» να παίρνουν την νίκη με τελικό σκορ 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 38-42, 53-63, 62-81.

ΑΠΟΠ (Αντώνης Δημητρίου): Άμπραμς 19 (2), Λομόμπα 2, Αρτίνο 16, Γουότερς 9 (1), Στυλιανού, Μίλλικεν 14 (3), Δημητρίου, Σταύρου, Πάπε 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 25, Σιζόπουλος, Τάσιτς 14, Γκίμπσον 9 (1), Παντελή 2, Ντουρέν 18 (2), Παλάλας 5 (1), Πέτροβις 6 (2), Κουμής, Τρισόκκας 2.