«Κιτρινοπράσινο» το ντέρμπι στο «Κίτιον»!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ είναι η ομάδα που πήρε το πρώτο ντέρμπι της νέας αγωνιστικής περιόδου στην ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του Κεραυνού στο «Κίτιον» με 84-75, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής. Οι Λαρνακείς είχαν εξαιρετική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να προηγηθούν μέχρι και με 19 πόντους διαφορά. Ο Κεραυνός πάλεψε και προσπάθησε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ όμως να διατηρεί την συγκέντρωση της και να παίρνει την μεγάλη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν με 27 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, το οποίο μετά από ενάμιση λεπτό ήταν στο 5-5, με τους φιλοξενούμενους στην συνέχεια να πετυχαίνουν άλλους πέντε πόντους με τον Ντέιβις και να παίρνουν προβάδισμα με 10-5 στο 3’. Δύο λεπτά αργότερα ο Κεραυνός συνέχισε να διατηρεί προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 16-10, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στην πορεία και να σημειώνει 12 σερί πόντους (από πέντε πόντους οι Σιζόπουλος, Σέρσι και δύο πόντους ο Ντουρέν) και να παίρνει προβάδισμα με 22-16. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε ο Κεραυνός πριν την λήξη της περιόδου, με τον Μπάσεϊ.

Δυνατά ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ που σημείωσε τρεις πόντους και έφερε το σκορ στο 25-18. Στην συνέχεια είδαμε τον Κεραυνό να αντιδράει και να μειώνει στους πέντε την διαφορά (27-22) μέχρι το 13:30, με τους Λαρνακείς να απαντούν και να φέρνουν το σκορ στο 35-25, στα μισά της περιόδου, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (40-25). Οι «κιτρινοπράσινοι» διατήρησαν την διαφορά των 15 πόντων μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν στο 46-31.

Με τέσσερις πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, με την διαφορά να πάει στους 19 πόντους μέχρι το 22:30 (50-31). Οι Λαρνακείς διατήρησαν την διαφορά και στα επόμενα δυόμιση λεπτά, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 54-35. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί επτά πόντων (τρεις ο Αμπουκάρ, από δύο οι Νεοφύτου και Παρκς) μείωσαν σε 54-42. Μέχρι το 28’ το σκορ οδηγήθηκε στο 60-46, με τον Κεραυνό να είναι ανεβασμένος στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, όπου σημείωσε δέκα πόντους, ενώ η ΑΕΚ πέτυχε τέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο 64-56.

Και πάλι οι Λαρνακείς ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά, και στην Δ’ περίοδο, καταφέρνοντας στα πρώτα δύο λεπτά να σημειώσουν δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν μόλις δύο, φέρνοντας ξανά την διαφορά στους δεκαέξι (74-58). Ο Κεραυνός αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στους εννέα πόντους (77-68) μέχρι το 35’. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ πήγε στο 79-68, έπειτα από δύο πόντους του Ντουρέν. Με την λήξη του αγώνα η Πετρολίνα ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη, με τελικό σκορ 84-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-31, 64-56, 84-75

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 9, Ντουρέν 27 (2), Σιζόπουλος 5 (1), Τάσιτς 16 (1), Παντελή 5 (1), Μπιγκς 5 (1), Παλάλας 2, Πέτροβιτς, Τρισόκκας, Γκίμπσον 15 (3).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Λοϊζίρης, Μιχαήλ 3 (1), Ντέιβιτς 10 (2), Μπάρκερ 14 (2), Αμπουκάρ 12, Νεοφύτου 5, Μπάσεϊ 16 (1), Κορωνίδης, Παρς 15, Θεοχαρίδης.

Πατήστε εδώ για να δείτε το άλμπουμ του αγώνα.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.