Φιλική νίκη του Κεραυνού επί του Απόλλωνα

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Φιλική νίκη για τον Κεραυνό εις βάρος του Απόλλωνα σε παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα στη Λεμεσό. Η επικράτηση της ομάδας του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν πιο εύκολο από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Κεραυνός είχε προηγηθεί στο 10λεπτο με 7-27! Μονόλογος των φιλοξενούμενων το διάστημα αυτό. Στη συνέχεια ο Απόλλωνα ισορρόπησε μεν, χωρίς όμως να κατεβάσει αισθητά τη διαφορά καθώς στο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 26-45.

Όμοια περίπου η εικόνα και στην 3η περίοδο με το ρυθμό να είναι κάπως πιο γρήγορος, αλλά και πάλι με τον Κεραυνό να διατηρεί μιαν σταθερά μεγάλη διαφορά. Ενώ στο 30′, προηγήθηκε με 47-63 και στο 35′ με 51-67, στα τελικά στάδια ο Απόλλων μείωνε συνέχεια, κάτι που κράτησε μέχρι που ακούστηκε το τελικό κορνάρισμα. Ο Κεραυνός πήρε τη νίκη με σκορ 70-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-27, 26-45, 47-63, 66-70.

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΜΑΚΑΜΟΝ): Μάρσαλ 18 (4), Γεωργίου, Σάτον 16 (2), Ουάιτ, Πιττάκας 9, Αμπτουλάγε 4, Παπέ, Φράγκλιν 11, Κορωνίδης 8 (2).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (ΛΕΙΒΑΔΙΩΤΗΣ): Μιχαήλ 16 (4), Νεοφύτου 7 (1), Στυλιανού 16 (4), Σταυρινίδης, Μάρκου 3, Θεοχαρίδης 3 (1), Ρος 7 (1), Παρκς 6, Αμπουκάρ 12.