ΕΝΠ-ΕΘΑ 59-61: Φιλικό… ντέρμπι!

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Νίκη στα σημεία για την ΕΘΑ, στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε με την Ένωση. Οι κιτρινόμαυροι νίκησαν τους βυσσινί με σκορ 59-61, καθώς κράτησαν την υπέρ τους διαφορά στο τέλος, όταν η Ένωση πίεσε για να έφθανε στην ανατροπή.

Από μία περίοδο υπεροχής είχαν οι δυο ομάδες κατά το πρώτο μισό στον αγώνα. Μετά το 20-13 για τη γηπεδούχο στο 10λεπτο, η ΕΘΑ ήταν καλύτερη κυρίως αμυντικά στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο ημίχρονο η Ένωση είχε προηγηθεί με 35-33. Στην 3η περίοδο η κυριαρχία της ΕΘΑ ήταν εμφανέστατη, κάτι που φάνηκε κυρίως από το γεγονός ότι η Ένωση σε αυτό το διάστημα, σκόραρε μόλις τρεις πόντους!

Έτσι στο 30′, το σκορ πήγε στο 38-49, αλλά στην 4η περίοδο η Ένωση βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ρίξει αισθητά τη διαφορά και έτσι στα τελικά στάδια του, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι! Όμως, η ΕΘΑ κράτησε τη νίκη, αν και με το τέλος του χρόνου, ο Ουάσιγκτον αστόχησε σε τρίποντο και έτσι η Ένωση δεν κατάφερε να… κλέψει το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 35-33, 38-49, 59-61.

ΕΝΩΣΗ (Ν. Ι. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Πυρίλλης, Θωμά, Ουάσιγκτον 19 (4), Μπλέικς 17, Ρέι 17 (2), Χανούν 3 (1), Σολομού 2, Χάινς 1.

ΕΘΑ (Ν. Σ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Ουόλκετ, Πηλαβάς 7, Καραπατάκης 3, Κόλιμον 9 (1), Παπαμιχαήλ, Χρίστου 1, Ορτίζ 15, Μπαρνς 7 (1), Εσό 15 (1), Λοϊζίδης 4.