ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΈγραψε Ιστορία ο Κεραυνός

Έγραψε Ιστορία ο Κεραυνός

Ιστορική πρόκριση πέτυχε ο Κεραυνός στους «16» του FIBA Europe Cup, παρά την ήττα που γνώρισε μέσα στην Ρουμανία με 77-71 από την Κλουζ σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 12ου ομίλου, για τη δεύτερη φάση του FIBA Europe Cup. Η κυπριακή ομάδα άξιζε περισσότερα από το παιχνίδι στην Ρουμανία, η οποία ήταν μπροστά στο σκορ, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Δυστυχώς, η Κλουζ ήταν ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει την νίκη. Ωστόσο η πολύ θετική πορεία που είχε η κυπριακή ομάδα έως τώρα στον θεσμό της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, ως μία από τις δύο καλύτερες ομάδες που τερμάτισαν στην 3η θέση του ομίλου τους. Έτσι το ευρωπαϊκό ταξίδι για την ομάδα του Στροβόλου θα συνεχιστεί, στην φάση των «16» του FIBA Europe Cup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 36-36, 51-58, 77-71.

U-BT Cluj Napoca (Silvasan): Sakic 8, Watson 20 (2), Barro 14, Kalnichenko, Lapornik 13 (1), Torok, Drungilas, Kromah 16 (2), Kuti 6 (1).

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Σκοτ 5 (1), Πέπερ 12 (2), Μιχαήλ 4, Κινγκ 15 (1), Ρος 5 (1), Μπάρκερ 4, Αμπουκάρ 15 (1), Κορωνίδης, Παρκς 11.