Δεύτερη νίκη για ΕΝΠ

Την δεύτερη της νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, η οποία στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής επικράτησε στο Αυγόρου του ΑΠΟΠ με 96-88. Οι «βυσσινί» πήραν προβάδισμα στο σκορ από την 2η περίοδο, το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα και πανηγύρισαν την νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Χίκεϊ με 27 πόντους (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ, 5 κλεψίματα). Εξαιρετικοί για τους νικητές ήταν επίσης οι Τέιβον Μάιερς (23 πόντοι, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασσίστ) και Γουίλι Άτγουντ (16 πόντοι, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΕΝΠ που μέχρι το 2’ είχε προηγηθεί με 7-2. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και σημείωσε έξι πόντους (πέντε ο Άμπραμς, ένα ο Γουότερς), φέρνοντας το σκορ στο 8-7. Έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 14-10 στο 5’, με τον ΑΠΟΠ στα επόμενα δυόμιση λεπτά να πετυχαίνει άλλους εννέα πόντους και να προηγείται με 19-14. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία δυόμιση λεπτά της περιόδου και ισοφάρισε σε 21-21.

Δύο τρίποντα σημείωσε ο Χίκεϊ και τέσσερις πόντους για τον ΑΠΟΠ οι Μίλλικεν και Άμπραμς, μέχρι το 11’, με το σκορ να πάει στο 27-25. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί έντεκα πόντων (πέντε ο Παπαδόπουλος, από ένα τρίποντο οι Χίκεϊ και Μέιτζορ) έφεραν το σκορ στο 38-25 μέχρι το 14’. Στην συνέχεια η ομάδα της Πάφου αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους μέχρι το 16:30, όπου το σκορ ήταν στο 42-34. Οι «βυσσινί» όμως ήταν βελτιωμένοι και στην πορεία, φέρνοντας την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους με το τέλος του ημιχρόνου (54-37).

Με επτά πόντους μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΕΝΠ (πέντε ο Μάιερς, δύο ο Σολωμού) με το σκορ να οδηγείται στο 61-37. Ο ΑΠΟΠ απάντησε με ένα σερί δέκα πόντων (πέντε ο Γουότερς, τρίποντο ο Μίλλικεν, δύο ο Αρτίνο) μειώνοντας σε 61-47, στο 24:30. Η διαφορά των 14 πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες διατηρήθηκε και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 70-56 στο 27’. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 78-60.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει στο 82-65 στο 32’, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (85-67). Έπειτα ο ΑΠΟΠ ήταν σαφώς βελτιωμένος και μέχρι το 36’ πέτυχε εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις ένα, μειώνοντας στους δέκα την διαφορά (86-76). Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης είδαμε ξανά ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με την Ένωση να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ 96-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 54-37, 78-60, 96-88.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ατγούντ 16 (3), Μέιτζορ 11 (3), Χίκεϊ 27 (5), Μάιερς 23 (1), Πυρίλλης 7, Γκεόργκιεβ, Παπαδόπουλος 7 (1), Ζάντης 3 (1), Σολωμού 2, Παπαγεωργίου.

ΑΠΟΠ Πάφου (Αντώνης Δημητρίου): Άμπραμς 27 (3), Μίλλικεν 10 (1), Αρτίνο 11 (1), Στυλιανού 6 (2), Σουλεϊμάν 2, Λομόμπα 11 (1), Γουότερς 18, Α. Δημητρίου 2, Χ. Δημητρίου 1, Γρίβας.