Άνετη νίκη για την ΑΕΚ!

Την έκτη της φετινή νίκη, σε επτά αναμετρήσεις, σημείωσε η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία επικράτησε μέσα στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 102-71. Οι «βυσσινί» έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της Α’ περιόδου, με την ΑΕΚ στην συνέχεια να ανεβάζει στροφές και να παίρνει τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη με 102-71. Αυτή είναι η πέμπτη ήττα για την ΕΝΠ σε επτά αγώνες. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέβιν Σέρσι με 24 πόντους (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Στο 1’ το σκορ ήταν στο 4-4, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες στο 10-10. Παρόμοια ήταν η εικόνα που είδαμε και στην συνέχεια, με το σκορ στο 6:30 να είναι στο 17-17, ενώ στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Τάσιτς και Ντουρέν και έκανε το 21-17. Η ΕΝΠ απάντησε με πέντε πόντους (τρεις ο Χίκεϊ, δύο ο Άτγουντ) παίρνοντας προβάδισμα με 22-21 στο 8’. Στο επόμενο λεπτό το σκορ ήταν στο 26-25 για την ΑΕΚ, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου οι Λαρνακείς ήταν μπροστά με 30-27.

Με τρίποντο του Σιζόπουλου μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (33-27) με την ΕΝΠ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τους Ατγουντ και Μάιερς μέχρι το 12:30 και να μειώνει σε 33-31. Οι Λαρνακείς κατάφεραν μέχρι τα μισά της περιόδου να φέρουν την διαφορά στους εννέα πόντους (42-33), ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους δώδεκα (48-36). Οι «βυσσινί» κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά κατά τρεις πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όπου η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 53-44.

Έντεκα πόντους σημείωσε στα πρώτα δυόμιση λεπτά της γ’ περιόδου η ΑΕΚ (εννέα ο Σέρσι, δύο ο Ντουρέν), ενώ δέχθηκε δύο από την ΕΝΠ, με το σκορ να οδηγείται στο 64-45. Μέχρι το 25’ το σκορ πήγε στο 71-53 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 22 πόντους (77-55). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Λαρνακείς να προηγούνται με 84-59.

Με δέκα σερί πόντους ξεκίνησε το δ’ δεκάλεπτο η ΑΕΚ (δύο τρίποντα ο Γκίμσπον, από δύο πόντους οι Σιζόπουλος-Σέρσι), οδηγώντας το σκορ στο 94-59 στο 33’. Στο επόμενο τρίλεπτο το σκορ πήγε στο 98-68 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στο τέλος με 102-71.

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 53-44, 84-59, 102-71.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 24 (1), Παλάλας 6, Πέτροβιτς 5 (1), Τάσιτς 18, Γκίμπσον 17 (2), Ντουρέν 17 (1), Σιζόπουλος 10 (2), Κουμής 4, Τρισόκκας 1, Πασιαλή

ΕΝ Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ατγούντ 8, Μέιτζορ 18 (4), Χίκεϊ 24 (3), Μάιερς 15 (1), Πυρίλλης 1, Γκεόργκιεβ, Παπαδόπουλος 5 (1), Ζαντής, Χαραλάμπους, Σολωμού, Παπαγεωργίου.