ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΜε ανατροπή ο Άρης... βύθισε το Ρέθυμνο

Με ανατροπή ο Άρης… βύθισε το Ρέθυμνο

Ο Άρης ολοκλήρωσε μία εκπληκτική ανατροπή αφού νίκησε το Ρέθυμνο με 74-76 ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου βρισκόταν πίσω με 15 πόντους.

Πλέον οι Κρητικοί βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη σε αντίθεση με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη η οποία με δύο συνεχόμενε νίκες πήρε σημαντική… ανάσα.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πλουραλισμό στην επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται με 8-14 (76′). Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 14-14 (8′).

Ο Μπελ ήταν η βασική πηγή κινδύνου για τον Άρη και βρέθηκε πάλι στο +4 (20-24, 12′). Το Ρέθυμνο με τον Μπαρτ να βρίσκει ρυθμό έτρεξε επιμέρους σκορ 18-3 και ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (38-27). Στο συγκεκριμένο διάστημα οι παίκτες του Άρη εκνευρίστηκαν με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών γεγονός που τους επηρέασε.
Ο Αρης νωρίς στην τρίτη περίοδο βρέθηκε στο -15 (47-32), αλλά ο Μπελ ήταν ασταμάτητος και μείωσε σε 47-40 (24′). Οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν επιθετικά με πολλά άστοχα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση κι έτσι ο Φλιώνης με τρίποντο έκανε το 55-51 (30′).

Ο Λάκι Τζόουνς ήταν άποντος, ωστόσο σε ένα δίλεπτο μέσα σκόραρε 6 πόντους και ισοφάρισε σε 59-59. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δε σταμάτησε εκεί και με πόντους του Μποχωρίδη και του Μπελ έγινε το 63-70 (37′). Οι Κρητικοί με τον Ντάνιελς κατάφεραν να μειώσουν σε 71-74 με 31΄΄ για τη λήξη, αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο αφού ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76