ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUE«Καυτή» τριάδα, «τρακαρισμένος» ο Χέινς

«Καυτή» τριάδα, «τρακαρισμένος» ο Χέινς

Παρουσιάζοντας αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, αλλά χωρίς να κινδυνέψει πραγματικά, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 77-64.

Αυτή ήταν η 16η νίκη για τους πράσινους σε 17 ματς, 8η σε 9 παιχνίδια εκτός έδρας. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Φελντέιν (20π., 5ασ., 4κλ.), Ραντούλιτσα (15π.) και Γιάνκοβιτς (15π. με 6/7διπ.), στα θετικά οι 23 ασίστ (8 ο Καλάθης) και τα 12κλεψίματα, ενώ στα αρνητικά το κάκιστο 4/27 τρίποντα (14%). Δεν έπαιξε καθόλου ο Κούζμιντς, καθώς προτιμήθηκε ο Παπαγιάννης για οκτώ λεπτά.

Το ντεμπούτο του με το τριφύλλι πραγματοποίησε ο Μαρκίζ Χέινς ο οποίος αγωνίστηκε συνολικά 12′:51” λεπτά, μπαίνοντας στο παρκέ για πρώτη φορά, 2′.33” πριν το τέλος της α’ περιόδου. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εμφανώς εκτός κλίματος και έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο προκειμένου να «ρολάρει» στη νέα του ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 0/1 δίποντο και 0/4 τρίποντα, έχοντας 2π., από ισάριθμες βολές (2/2), 1 κλέψιμο, ενώ υπέπεσε σε τρία φάουλ. Εδειξε πάντως οτι διαθέτει ταχύτητα και αθλητικότητα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε αρκετά αμυντικά προβλήματα, όπως μαρτυρούν και οι 20 πόντοι τους οποίους δέχθηκε. Στο δεύτερο όμως πίεσε σε όλο το γήπεδο, υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε αρκετά λάθη (σ.σ. 12 συνολικά στο α’ μέρος), ενώ παράλληλα διατήρησε την αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς έδωσαν πολύτιμες λύσεις, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά στο 18′ (28-39), αλλά και να ανεβαίνει ακόμη και στους 14 (28-42 με 1:40 για το ημίχρονο).

ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ KOLOSOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Ωστόσο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρουσίασε έντονα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι πράσινοι μπήκαν ιδιαίτερα νωθροί, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πιάσουν έναν… τρελό ρυθμό και με επιμέρους 12-2 να κάνουν το 46-46 στο 25′!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βάζει βάσεις νίκης από τα τέλη της τρίτης περιόδου. Βγάζοντας και πάλι ενέργεια στην άμυνα, «έχτισε» εκ νέου μια διψήφια διαφορά (με κορυφαία το +15, 56-71 στο 36′), απέναντι σε έναν Κολοσσό, που έδειχνε πλέον ότι είχε μένει από δυνάμεις.

Πάντως η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη, κατά διαστήματα, έβαλε δύσκολα στο τριφύλλι, προβληματίζοντάς το αρκετά με τη ζώνη. Ωστόσο οι Ροδίτες πλήρωσαν τα 21 λάθη στα οποία υποχρεώθηκαν από την πράσινη άμυνα, ενώ δεν είχαν και διάρκεια.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ RADULJICA KOLOSOS - PANATHINAIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 34-44, 51-61, 64-77

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Λίντεν 7, Ρέλεφορντ 14, Σαλούστρος 7, ΜακΓκι 10 (7ρ.), Μανωλόπουλος 5, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 5.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 15 (6/9 σουτ), Φελντέιν 20 (7/11 σουτ), Γκιστ 5, Καλάθης 6 (8 ασίστ), Παπαγιάννης 6, Χέινς 2 (0/5 σουτ), Πάβλοβιτς 1, Μποχωρίδης, Φώτσης 3, Ραντούλιτσα 15 (5/8 σουτ), Διαμαντίδης 4 (5 ασίστ), Κούζμιτς