ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤNBAΤο πήρε μόνος του ο Ντουράντ

Το πήρε μόνος του ο Ντουράντ

Οι Σπερς ήταν μπροστά για τρεις περιόδους, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Οκλαχόμα. Η Θάντερ επικράτησε 111-97 και ισοφάρισε στο 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης, που μεταφέρεται τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Σαν Αντόνιο.

Ο Κέβιν Ντουράντ πήρε από το χέρι την ομάδα του ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στα playoffs με 41. Είχε 29 στο δεύτερο ημίχρονο με 10/13 σουτ και 17 στην τέταρτη περίοδο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 34-16 για τους γηπεδούχους.

Ο Ντιόν Γουέιτερς με 17 και ο Στίβεν Άνταμς με 16 πόντους ακολούθησαν, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε μεν 14 πόντους (και 15 ασίστ) αλλά με 5/18 σουτ.

Ο Τόνι Πάρκερ είχε 22, ο Καουάι Λέοναρντ 21 και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 20 πόντους για τα «σπιρούνια».

Δωδεκάλεπτα: 17-27, 45-53, 77-81, 111-97.