Πάτησαν τον διακόπτη οι Hawks!

Η Atlanta ήταν ισοπεδωτική και διέλυσε τους Celtics 110-83 στον πέμπτο αγώνα της σειράς, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 3-2 νίκες.

Έπειτα από δύο συνεχόμενες κακές εμφανίσεις και ισάριθμες ήττες στη Βοστώνη η επιστροφή στην Philips Arena αποδείχθηκε αρκετή προκειμένου να μεταμορφώσει ξανά τους Hawks προς το καλύτερο. Τι κι αν τα “γεράκια” άργησαν λίγο να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να πάρουν μπροστά στον πέμπτο αγώνα της σειράς με τους Celtics; Όταν το έκαναν, ποιος τους… είδε και δεν τους φοβήθηκε.

Δύο μεγάλα ξεσπάσματα στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο βοήθησαν την Atlanta να συντρίψει τους Celtics 110-83 και να κάνει εύκολα το 3-2 στη σειρά, παρότι ήταν κάκιστη μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μοιάζει απίστευτο, αλλά η ομάδα του Mike Budenholzer προηγήθηκε ακόμα και με 34 πόντους διαφορά στο 44′ (107-73), σε ένα ματς στο οποίο είχε… 19 πόντους και 6/34 σουτ μέχρι το 17′! Όπως καταλαβαίνετε, οι Hawks ήταν ισοπεδωτικοί από εκεί και πέρα.

Το απίστευτο ξέσπασμα της Atlanta

Ο Mike Scott (17 πόντοι, 7/9 σουτ), ο Kent Bazemore (16 πόντοι) και ο Paul Millsap (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν οι τρεις κορυφαίοι των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα στο 20′ (32-31) και άφησαν αμέσως σκόνη πίσω τους. Τα “γεράκια” έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με… 11/12 σουτ (κι ενώ είχαν 1/13 μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου!) και έκαναν ένα επιμέρους 26-6, που τους επέτρεψε να προηγηθούν με 45-35 στο 23′.

Το… πάρτι πάντως άρχισε στο δεύτερο ημίχρονο. Για ένα χρονικό διάστημα οι Hawks απλά δεν μπορούσαν να αστοχήσουν. Ένα δεύτερο μεγάλο ξέσπασμα (18-1) χάρισε προβάδισμα 26 πόντων (84-58 στο 34′) στους Hawks, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να τα δίνουν όλα στο γήπεδο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Atlanta ολοκλήρωσε τη μεγαλειώδη εμφάνιση της (από το 17′ και μετά) έχοντας επτά παραπάνω ριμπάουντ, 30 ασίστ και περισσότερα κλεψίματα (13) από λάθη (12), απέναντι σε ομάδα που έμοιαζε να χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια της στην καθοριστική τρίτη περίοδο.

“Γύρισε” τον αριστερό αστράγαλο o Thomas

Παρά το καλό ξεκίνημα (19-29 στο 17′) οι Celtics δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα που κέρδισε το 3ο και το 4ο παιχνίδι της σειράς, χάνοντας φυσιολογικά για έβδομη συνεχόμενη φορά στην Philips Arena και για πέμπτη φέτος. Ο Evan Turner (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από τους “κέλτες”, οι οποίοι σούταραν πολύ άσχημα (37,7% εντός πεδιάς, 7/29 τρίποντα), υπέπεσαν σε 20 λάθη και είχαν σε πολύ κακή βραδιά τον Isaiah Thomas (7 πόντοι, 3/14 σουτ, 1/3 βολές).

Ο πρώτος σκόρερ των φετινών Playoffs (με 28,3 πόντους μ.ό.) χρειάστηκε 25 λεπτά για να βάλει τους πρώτους πόντους του στην αναμέτρηση και γύρισε μάλιστα (όχι σοβαρά) τον αριστερό αστράγαλο στην τέταρτη περίοδο, αποχωρώντας από το παρκέ για προληπτικούς λόγους. Φυσικά και δεν πρόκειται να χάσει τον έκτο αγώνα της σειράς, τη Μεγάλη Πέμπτη…