Έδειξε χαρακτήρα το Toronto!

Φανταστικό ματς έγινε στο Toronto, όπου οι Raptors έκαναν τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους στα Playoffs και νίκησαν την Indiana 102-99.

Οι Raptors έχουν φτάσει πολλές φορές μέχρι την πηγή χωρίς να πιουν νερό. Έχουν σπαταλήσει επανειλημμένα στο παρελθόν το πλεονέκτημα έδρας, έχουν πέσει θύμα έκπληξης, δεν έχουν καταφέρει να περάσουν τον πρώτο γύρο των Playoffs εδώ και 15 ολόκληρα χρόνια. Επί 36 λεπτά αυτή έμοιαζε να είναι πάλι η πιθανότερη εξέλιξη στον πέμπτο αγώνα της σειράς με την Indiana. Μέχρι που το Toronto έπαιξε άμυνα.

Ασταμάτητος o George, ξέσπασε ο DeRozan

Οι Καναδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά στο πρώτο δωδεκάλεπτο και με 15 στο 34′, ωστόσο έκαναν τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους στα Playoffs, δέχτηκαν μόνο εννέα πόντους στο 4ο δωδεκάλεπτο και νίκησαν τους Pacers 102-99, παίρνοντας εντελώς απροσδόκητα το προβάδισμα στη σειρά με 3-2 νίκες. Ένα επιμέρους 23-2 στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο χάρισε τη σπουδαία αυτή νίκη στους Raptors, οι οποίοι πήραν τεράστια ώθηση στην τέταρτη περίοδο από παίκτες του πάγκου, όπως ο Bismack Biyombo (10 πόντοι, 16 ριμπάουντ), ο Cory Joseph και ο rookie Norman Powell.

CYTAVISION - Live Sports

Ειδικά ο τελευταίος έπαιξε αποτελεσματική άμυνα στον Paul George (39 πόντοι, 12/12 βολές, 11/19 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), κρατώντας τον στους δύο πόντους στην τελευταία περίοδο, κι ενώ έμοιαζε ασταμάτητος μέχρι εκείνο το σημείο. Το πρώτο του πολύ καλό παιχνίδι στη σειρά έκανε ο DeMar DeRozan, που έβαλε 34 πόντους με 12/13 βολές και 10/22 σουτ, ενώ ο Kyle Lowry μπορεί να μην σκόραρε πολύ (14 πόντοι, 3/11 σουτ), δεν εκβίασε όμως προσπάθειες, έπαιξε μυαλωμένα και έβγαλε κρίσιμες άμυνες στην τέταρτη περίοδο.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Indiana

Πέρα από τον George, πολύ καλός ήταν και ο rookie Myles Turner (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες) από τη μεριά της Indiana, η οποία έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πάει στο σπίτι της με το προβάδισμα στη σειρά. Οι Pacers σούταραν καλύτερα (45,2%), ευστόχησαν στα 13 από τα 29 τρίποντα που επιχείρησαν, είχαν τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου (George) και γενικά έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ από το Toronto. Όταν όμως η μπάλα έκαιγε, κατέρρευσαν.

Τίποτα στο ξεκίνημα του αγώνα δεν προοιώνιζε την εξέλιξη του αγώνα, αφού η ομάδα του Frank Vogel βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά επιθετικά. Η Indiana έκλεισε το πρώτο δωδεκάλεπτο με 7/10 τρίποντα και το ημίχρονο με 11/17, σουτάροντας σταθερά πάνω από 50% εντός πεδιάς στα πρώτα 24 λεπτά. Στην αντίπερα όχθη, οι Raptors είχαν κακές περιστροφές, δέχτηκαν πολλούς πόντους στο transition (οι Pacers έβαλαν 12 μόνο στην πρώτη περίοδο) και δεν σούταραν με καλά ποσοστά, με αποτέλεσμα να βρεθούν από πολύ νωρίς στο ρόλο του κυνηγού.

Μπροστά στο σκορ επί 45 λεπτά οι Pacers

Οι Pacers ξέφυγαν στο 7′ με 20-12 και τέσσερα λεπτά αργότερα πάγωσαν το Air Canada Centre, όταν έκαναν το σκορ 18-35 με ένα επιμέρους 2-15. Οι Raptors αντέδρασαν άμεσα και με ένα δικό τους 15-1 έριξαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (33-36) στο 16′, όταν όμως ο Frank Vogel επανέφερε στο παρκέ τους βασικούς, η εικόνα του αγώνα άλλαξε πάλι άρδην.

Η Indiana ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +13 (38-51 στο 21′) και στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα στο σκορ, μέχρι το +15 στο 35′ (75-90). Σε εκείνο το σημείο η αντικατάσταση του George για λόγους ξεκούρασης έγινε πάλι η αφετηρία για ένα μεγάλο σερί από τη μεριά των γηπεδούχων. Μόνο που αυτή τη φορά δεν έμεινε στη μέση. Το Toronto “έτρεξε” ένα επιμέρους 17-2 από το 35′ έως το 42′ και με 6,5 λεπτά να απομένουν ισοφάρισε το σκορ 92-92! Το ματς άρχισε πάλι από το μηδέν.

Το κοντό σχήμα των Raptors και το συγκλονιστικό φινάλε

Το smallball των Raptors (με Joseph, Lowry, Ross, Powell και Biyombo στο παρκέ) ήταν το “κλειδί” της ανατροπής. Οι Καναδοί ανέβασαν πάρα πολύ το επίπεδο της έντασης στις δύο πλευρές του γηπέδου με αυτήν την πεντάδα, ειδικά στην άμυνα, απ’ όπου βρήκαν και την αυτοπεποίθηση που έψαχναν σε όλο το ματς στην επίθεση. Λίγο αργότερα δύο διαδοχικά τρίποντα από τους DeRozan, Joseph έκαναν το σκορ 98-92 και… έτσι ξαφνικά στο 45′ οι Raptors προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς!

Οι Raptors είχαν όλο το… momentum του κόσμου στο φινάλε. Χρειάστηκαν όμως και τη βοήθεια της τύχης -και του video review- για να πανηγυρίσουν τη νίκη. Η Indiana κατάφερε με τρίποντο του Solomon Hill να ρίξει τη διαφορά στον έναν πόντο 15,3” πριν από τη λήξη και μετά τις 2/2 βολές του DeRozan είχε μία τελευταία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Και τα κατάφερε… για μία στιγμή. Έτσι νόμιζε τουλάχιστον, όταν ο Hill ευστόχησε σε νέο τρίποντο την ώρα που ακουγόταν η κόρνα της γραμματείας. Μόνο που ήταν κατά 0,1” εκπρόθεσμο…