Απέφυγε τα χειρότερα ο Curry αλλά δύσκολα…

Οι Warriors ανακοίνωσαν ότι ο Stephen Curry υπέστη ρήξη έσω πλάγιου συνδέσμου στο γόνατο. Δέιτε πόσο καιρό θα χρειαστεί να μείνει εκτός δράσης ο All Star γκαρντ.

Ανακούφιση μεν, προβληματισμός δε. Αυτά είναι τα δύο συναισθήματα που πιθανόν αισθάνονται στο στρατόπεδο των Warriors μετά τα αποτελέσματα της μαγνητικής που υποβλήθηκε ο Stephen Curry, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο δεξί γόνατο στον τέταρτο αγώνα της σειράς με τους Rockets. Ο MVP της περσινής σεζόν γλίστρησε σε ένα υγρό σημείο του γηπέδου στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και έπεσε άτσαλα πάνω στο γόνατό του, αποχωρώντας κουτσαίνοντας για τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα να τεθεί εκτός από την συνέχεια του αγώνα. Τελικά πάντως αυτό δεν στοίχισε στο Golden State, το οποίο πήρε μία άνετη νίκη με 121-94 και έκανε το 3-1 στην σειρά.

Όπως ανακοίνωσαν οι Warriors, o Curry υπέστη ρήξη έσω πλάγιου συνδέσμου στο δεξί γόνατο και θα μείνει εκτός δράσης τουλάχιστον για 2 εβδομάδες, όταν και θα επανεξεταστεί η κατάστασή του. Τί σημαίνει όμως αυτό; Ότι, καταρχήν, σίγουρα δεν θα αγωνιστεί μέχρι το τέλος της πρώτης σειράς του πρώτου γύρου με τους Rockets. Σε περίπτωση τώρα που οι Warriors πάρουν την πρόκριση, τότε στην καλύτερη περίπτωση ο Curry θα επιστρέψει κάπου ανάμεσα στον 3ο και τον 5ο αγώνα της σειράς του δεύτερου γύρου, ανάλογα με την εξέλιξη της αποθεραπείας του.

Μέχρι στιγμής ο Curry έχει αγωνιστεί μόλις… δύο ημιχρονα στην σειρά με τους Rockets: Το πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα – αποχωρώντας στην συνέχεια με πρόβλημα στον δεξί αστράγαλο, με αποτέλεσμα να απουσιάσει από τα δύο επόμενα παιχνίδια – και το πρώτο ημίχρονο του τέταρτου αγώνα της σειράς. Με τον All Star γκαρντ εκτός δράσης, αναμένεται πάλι να προωθηθεί ο Shaun Livingston στην βασική πεντάδα, με τους Klay Thompson και Draymond Green να έχουν πλέον αναβαθμισμένο ρόλο στην επίθεση, ενώ λογικά θα πάρουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής και οι Leandro Barbosa και Ian Clark.