Aθλητικά NέαΞέρανε τη Ρεάλ η Μάλαγα!

Ξέρανε τη Ρεάλ η Μάλαγα!

Και όμως, χάνει! Μετά από επτά σερί νίκες, έπειτα, δηλαδή, από την ήττα της στο ΣΕΦ, από τον Ολυμπιακό, η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε 80-75 στη Μάλαγα, με τους Ανδαλουσιανούς, μάλιστα, αφενός να παραμένουν γερά στο «κόλπο» της 8άδας και αφετέρου να προκαλούν έναν μικρό… χαμό στην κορυφή!

Συγκεκριμένα, λοιπόν, η Μάλαγα ανέβηκε στο 8-11, ενώ οι Μαδριλένοι έχουν, πλέον, ρεκόρ 12-7, ισοβαθμώντας με Παναθηναϊκό και Ζαλγκίρις οπότε καταλαβαίνετε ότι ακολουθεί… θρίλερ όσο πάμε προς το τέλος.

Ρέι ΜακΚάλουμ και Άνταμ Βαζίνσκι είχαν από 15 πόντους για τους νικητές, με τον δεύτερο, δε, να έχει 4/6 τρίποντα, «σκοτώνοντας» τη «βασίλισσα», κορυφαίος της οποίας ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ήταν, πράγματι… καυτοί! Μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με μπροστάρη τον Μπρουκς, προηγήθηκαν 11-3, όσο η Ρεάλ είχε 1/9 σουτ σε 7′! Με την είσοδο του Ντόντσιτς, πάντως, ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν, τελικά, σε 20-15, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη του δεύτερου, ωστόσο, η Μάλαγα «έτρεξε» ένα τρομερό 10-0, η «βασίλισσα» απάντησε με ένα δικό της 8-0, αλλά η ομάδα του Πλάθα διατήρησε το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (38-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε… ντέρμπι! Στα μισά της τρίτης περιόδου, η Μάλαγα προηγήθηκε 48-39, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα νέο σερί 6-0 και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, «μίλησε» ο Μιλοσάβλιεβιτς, με τους Ανδαλουσιάνους να προηγούνται 68-59 στο 36′. Το τρίποντο του Νέντοβιτς διαμορφώθηκε το 77-64 και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, για το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-27, 57-52, 80-75