ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΣτο Final Four με sweep η Φενέρμπαχτσε!

Στο Final Four με sweep η Φενέρμπαχτσε!

Η Φενέρμπαχτσε πήρε ρεβάνς από τη Ρεάλ Μαδρίτης για την ήττα στον περσινό ημιτελικό του Final Four, επικρατώντας της “Βασίλισσας” με σκορ 63-75 και σφραγίζοντας την πρόκριση στο Βερολίνο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμποράλ Κούτσα στον ημιτελικό.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (17π.) και ο Έκπε Ούντο (15π., 12ριμπ.) έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη Μαδρίτη, εκεί όπου η Φενέρμπαχτσε πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές Ευρώπης!  Έτσι ο “Ζοτς” επιστρέφει στο Βερολίνο όπου αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης το 2009 με τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη πλευρά, ο Γκουστάβο Αγιόν έκανε νταμπλ-νταμπλ (14π., 14ριμπ.) ωστόσο οι προσπάθειες του Μεξικανού σέντερ δεν ήταν αρκετές για τους Μαδριλένους που δεν θα έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στην εφετινή διοργάνωση.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε την μπάλα στο “ζωγραφιστό” με τους Αγιόν, Ρέγιες και προηγήθηκε με 9-5 (5’01”) όμως η Φενέρ έκανε σερί 8-0 για το 9-12 στα 2’37” πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου με μπροστάρη τον Μπόμπι Ντίξον (7π.). Τελικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 13-18 έχοντας 5/9 δίποντα σε αυτό το διάστημα.

Η διαφορά έφτασε στο +7 (17-24) για τη Φενέρμπαχτσε με τον Ντατόμε ωστόσο η Ρεάλ έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 25-24 με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σέρχιο Ροντρίγκεθ, στα 3’23” για το ημίχρονο. Οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-30, την ώρα που οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο σούταραν με το απογοητευτικό 7% πίσω από τα 6μ.75 (1/13 τρίπ.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 34-47 ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 39-52. Παρ’ όλα αυτά η Φενέρ άντεξε στην πίεση και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη και την πρόκριση στο Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 27-30, 40-54, 63-75.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 5 (1), Νοτσιόνι 6, Ντόντσιτς, Ματσιούλις 3 (1), Ρέγιες 6 (7ρ), Ροντρίγκεθ 15 (3), Αγιόν, 14 (14ρ), Κάρολ 6 (2), Λίμα, Γιούλ 8 (2), Τέιλορ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν, Ούντο 15 (12ρ), Άντιτς 4 (8ρ), Μπογκντάνοβιτς 17 (2), Σλούκας 1, Κάλινιτς 11 (1τρ, 8ρ), Ντίξον 14 (2), Ντατόμε 13 (2τρ, 6ρ).