ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΣούπερ Ντε Κολό, άνετα η ΤΣΣΚΑ τη Μακάμπι

Σούπερ Ντε Κολό, άνετα η ΤΣΣΚΑ τη Μακάμπι

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 29 πόντους, ο Χάινς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 11 και 8 ασίστ για να φτάσει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην 17η νίκη με το 93-81 κόντρα στην Μακάμπι που είχε κορυφαίο τον Λάντεσμπεργκ με 19π.

Με Ντε Κολό και Χάινς να κάνουν μια εξαιρετική πρώτη περίοδο, αφού σημείωσαν από επτά πόντους οι Ρώσοι πήραν μια διαφορά δώδεκα πόντων (είχε φτάσει και τους 13 στο 8’) που τελείωσε με 26-14. Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα κονσέρτο για πολυβόλα, αφού η Μακάμπι κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική με τον Λάντεσμπεργκ να σημειώνει σε αυτή την περίοδο 11 πόντους και με ένα επιμέρους 34-28 το ημίχρονο έληξε 54-48 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν και έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέτρεψε μόλις 12 πόντους στην Μακάμπι σε μια περίοδο που η διαφορά κυμάνθηκε από το +6 μέχρι το +11 για την ρωσική ομάδα και έτσι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν με 69-60 για την ομάδα του Ιτούδη στην τελευταία περίοδο. Με δύο βολές του Ντε Κολό στο 32’ η ΤΣΣΚΑ έφτασε το 73-60, εκεί η Μακάμπι έκανε μια τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς με ένα σερί 6-0 για να μειώσει σε 73-66, όμως οι Ρώσοι πάτησαν και πάλι…γκάζι με την διαφορά να πηγαίνει στο +14 2:30 πριν το τέλος, για να έρθει το 93-81.

Τα δεκάλεπτα:26-14, 54-48, 69-60, 93-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 29 (2), Τεόντοσιτς 11 (3) 8 ασίστ, Όγκουστιν 7, Φριτζόν 9, Τζάκσον 3, Αντόνοφ 2, Φρίλαντ,Βοροντσέβιτς, Χίγκινς 5, Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ 10, Χάινς 14 (10ριμπ.)

Μακάμπι Τελ Αβίβ:Ρουντ 14 (1), Σίλι, Σμιθ 11, Μέκελ, Πνίνι 5 (1), Σεγκέβ 10, Οχαγιόν 8 (2), Λάντεσμπεργκ 19 (2), Αϊβερσον 12