ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΠάτησε… γκάζι για οκτάδα η Εφές!

Πάτησε… γκάζι για οκτάδα η Εφές!

Για εδραίωση στα playoffs πάει η Εφές, η οποία απέδρασε από το Καζάν, παρόλο που χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη (92-99) επί της Ούνικς. Η τούρκικη ομάδα βρέθηκε και στο +15 στην τρίτη περίοδο (46-61, 25′), όμως οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» τη διαφορά, με τον «καυτό» Λάνγκφορντ να στέλνει το ματς στην παράταση (82-82).

Ο Αμερικανός ήταν για ακόμη μια φορά κορυφαίος για την ομάδα του, καθώς σημείωσε 23 πόντους, παρόλο που είχε 0/5 τρίποντα (8/12δ., 7/7β.). Επίσης, με τους πόντους αυτούς, μετράει συνολικά 512 στη διοργάνωση κι είναι έτοιμος να ξεπεράσει τον Ντε Κολό, που είχε σημειώσει 525 την περσινή σεζόν. Για τους νικητές, σε μεγάλη βραδιά ήταν ο Μπράουν (24π.).

Η Ούνικς μπήκε πολύ καλά στο ματς, παίρνοντας ένα προβάδισμα 8 πόντων (12-4, 4′), ωστόσο η Εφές κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να ισοφαρίσει στο δεκάλεπτο (22-22, 10′). Στην συνέχεια, οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +8 με σερί 6-0 (από 41-43, 18′ στο 41-49, 19′), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο (43-49, 20′).

Στο δεύτερο μέρος, η αστοχία της Ούνικς και η καλή άμυνα της Εφές επέτρεψαν στην τούρκικη ομάδα να φτάσει στο +15 (46-61, 25′), όμως η ομάδα του Καζάν πλησίασε (58-63, 28′) εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Πασούτιν έκανε την αντεπίθεσή της. Με σερί 10-0 ισοφάρισε σε 73-73 (37′) και με τον Λάνγκφορντνα… μιλάει ξανά στο τέλος (9π.) έστειλε το ματς στην παράταση (82-82)! Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Περάσοβιτς φρόντισε να τελειώσει τη… δουλειά κι επικράτησε με 99-92.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-49, 61-69, 82-82, 92-99 (παρ.).