Aθλητικά NέαMε ξεσπάσμα πήρε το ροζ φύλλο η Φενέρμπαχτσε

Mε ξεσπάσμα πήρε το ροζ φύλλο η Φενέρμπαχτσε

Με σούπερ Σλούκα που είχε 11 πόντους και 10 ασίστ η Φενέρ έφτασε στην 11η νίκη της με 80-67. Πρώτος σκόρερ για τη νικήτρια ο Γκούντουριτς με 15, 14 είχε ο Λουίτζι Ντατόμε. Το ματς ξεκίνησε με την Βαλένθια να μην έχει επαφή με το καλάθι για παραπάνω από 7:30 και τη Φενέρ να δείχνει ικανή για περίπατο καθώς είχε σημειώσει 15 πόντους, χωρίς να δεχτεί κανέναν. Ο Σέρχι Γκαρθία ήταν εκείνος που έσπασε το ρόδι με τρίποντο, όμως η τουρκική ομάδα κράτησε μια διαφορά 11 πόντων μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (7-18).

Μέχρι το 14’ η Φενέρ κρατάει μια διαφορά στους 13 πόντους (14-27), αλλά κάπου εκεί καταφέρνει να κάνει ένα σερί με 5-0 η Βαλένθια για να φτάσει το ματς στο 19-27. Λίγο μετά τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου είναι η σειρά της Φενέρ να κολλήσει στο σκορ, αφού δεν βάζει καλάθι για 4:27 με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τελικά με ένα 6-0 από το 21-33, οι «νυχτερίδες» κατεβάζουν τη διαφορά στο -6 με 27-33.

Η Βαλένθια παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο ματς με 38-36 μετά από ένα σερί 8-0, ενώ λίγο αργότερα μετά το 39-39, η Βαλένθια κάνει ένα ακόμα 8-0 σερί για να πάρει αέρα ισάριθμων πόντων, με τρίποντα του Ντούμπλιεβιτς, του Ντόνερκαμπ και ένα δίποντο από τον τελευταίο. Η Φενέρ θ’ απαντήσει με ένα 10-1 για να προηγηθεί 49-48 και να τελειώσει προηγούμενη στο σκορ με 50-51.

Από την ισοφάριση με τρίποντο του Φαν Ρόσομ σε 53-53 στο 32′, η ομάδα του Ομπράντοβιτς κάνει ένα σερί 10-0 για να πάρει κεφάλι ώστε να πάρει το ροζ φύλλο, με το σκορ να πηγαίνει στο 63-53. Από εκεί και μετά η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με το σκορ να τελειώνει στο 67-80 αφού η Φενέρ σημείωσε 29 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 27-33, 50-51, 67-80.